Weź ze sobą odpowiednie produkty!

Wielu kojarzy biwakowanie wyłącznie z okresem, kiedy jest ciepło. Ale nawet jeśli lato ma oczywiście wiele zalet – chłodniejsze pory roku mają również swój urok na kempingu! Nocleg poza budynkiem to tylko kwestia zaopatrzenia w odpowiedni sprzęt. W tym przewodniku pokażemy Ci piękne strony biwakowania w chłodniejszej połowie roku i podamy wskazówki, które pozwolą na w pełni udaną wycieczkę.

Dlatego przekonasz się, że:

Niższa temperatura = większy komfort

Chociaż lato jest piękne, czasami jest po prostu za gorąco na biwakowanie. W namiocie dwuosobowym przy temperaturze zewnętrznej 30°C biwak nie jest żadną przyjemnością! Badania pokazują, że idealna temperatura do spania wynosi od 16°C do 18°C. Temperatura powyżej 24°C zakłóca spokojny sen. Jesienne i wiosenne miesiące są po prostu idealne.

Dwa cudowne sezony

Jesień to wspaniały czas na przebywanie na świeżym powietrzu. Fantastyczne kolory, gwiaździste noce i piękne wschody słońca jesienią przyroda pokazuje swoje najpiękniejsze oblicze! Dzieci też uwielbiają kolorową porę roku, zwłaszcza kiedy mogą wskoczyć w ogromne stosy liści.

Oczywiście wiosna też ma coś do zaoferowania. Delikatna bryza i przyjemna temperatura mogą być milej widziane niż palący upał – zwłaszcza podczas aktywnego spędzania czasu np. wędrówek i innych sportowych aktywności.

Cichsze kempingi dla lepszego snu

Podczas gdy latem kempingi często są przepełnione, w chłodniejszych miesiącach panuje na nich większy spokój. To wyjątkowa okazja! Poza głównym sezonem kemping oferuje większy relaks niż w zatłoczonych miesiącach letnich. Gwarantuje się spokojny sen! Nawiasem mówiąc, niższa cena przemawia również za biwakowaniem poza głównym sezonem.

Więcej zwierząt

Im mniej zatłoczone kempingi, tym większa szansa na zobaczenie dzikich zwierząt. Jeśli to lubisz, traktuj je z szacunkiem, zachowując ostrożność – to ich dom, a Ty jesteś tylko gościem.

Niższe temperatury oznaczają również mniej owadów. Dzięki Bogu, unika się bezsennych nocy spowodowanych irytującymi komarami. Możesz więc spokojnie zostawić spray na komary w domu!

Ekwipunek

Śpiwór

Podczas biwakowania w chłodniejszych porach roku odpowiedni sprzęt to podstawa. Najważniejszą rzeczą jest chyba śpiwór , który nie pozwoli zmarznąć nawet w niższych temperaturach. Polecamy modele z temperaturą komfortową od 0°C do 10°C. Często są to tak zwane śpiwory trzysezonowe. Chociaż zwykle są trochę za ciepłe na lato, to jednak właściwy wybór, jeśli chcesz spać tylko w śpiworze.

Maty

Istnieje wiele różnych rodzajów mat do spania. Na samym dole skali znajdziesz podstawowe maty piankowe, które bardziej przypominają maty do jogi i tak naprawdę nie zapewniają dużego komfortu ani izolacji. Materace powietrzne są lepsze: Standardowe modele pompowane są małe, ale tak naprawdę nie zapewniają zbyt dużej izolacji. Trzecia kategoria, materace powietrzne z wbudowaną izolacją, jest idealna na wycieczki w niższych temperaturach – wiele z nich jest nawet samopompujących.

Namiot

Nawet w chłodniejsze dni nie powinieneś mieć problemów ze standardowym namiotem. W bardzo zimną, wietrzną i deszczową pogodę powinieneś zaopatrzyć się w model stworzony specjalnie na takie warunki. Zwykle mają grubsze tkaniny, mniej szwów i wzmocnione pałąki namiotowe. Te dodatkowe funkcje oznaczają również wyższą cenę.

Odzież

Ciepłe kurtki puchowe lub syntetyczne są zawsze dobrym pomysłem na kemping w chłodne dni, zwłaszcza jeśli są wodoodporne. W podstawowym wyposażeniu powinna się znaleźć równieżbielizna funkcyjna, ponieważ zapewnia ona przyjemne ciepło nawet w chłodniejsze noce i zajmuje stosunkowo mało miejsca w plecaku.

Porady

● W miarę możliwości między ciałem a zimnym podłożem należy umieścić trochę materiału izolacyjnego. Koc izolacyjny na nadmuchiwanej macie może mieć ogromne znaczenie! W razie potrzeby pomocny może być również ręcznik kąpielowy lub warstwa plastiku.

● Obfita kolacja jest nie tylko dobra dla duszy, ale także uzupełnia zapasy energii i zapewnia trochę ciepła w nocy. Oczywiście nie zapomnij przyjąć wystarczająco dużo płynów!

● Należy też dobrze przemyśleć ustawienie namiotu. Na przykład, jeśli ustawisz go na środku otwartego pola, będziesz całkowicie zdany na łaskę wiatru i deszczu – będzie zimno i raczej mało przytulnie!

● Zostaw swój kemping tak, jak go zastałeś! Dzięki temu Twój wpływ na przyrodę pozostanie niezauważony.

ZNAJDZIESZ NAS RÓWNIEŻ NA

Copyright © Wszystkie prawa zastrzeżone