Addnature sklep internetowy - addnature
Sprzęt na zimowe przygody
30 DNI NA ZWROT TOWARU
DARMOWA WYSYŁKA OD 499 ZŁ,-6
TEMATY POMOCY

GU Energy

0 Artykuł
Niestety ta lista nie zawiera żadnych produktów

Żywność energetyczna GU Energy

Kwestia odżywiania w sporcie od zawsze budziła sporo kontrowersji. Teorii o proporcjach mikro i makro składników oraz czasu i częstotliwości spożywania poszczególnych posiłków jest wiele, ale co do jednej tezy wszyscy wydają się być zgodni: niezależnie od tego, czy charakter dyscypliny jest siłowy, wytrzymałościowy czy też siłowo-wytrzymałościowy, żywność jest jedną z fundamentalnych składowych końcowych wyników w sporcie.

Posiłek przed treningiem ma za zadanie dostarczyć odpowiednią ilość paliwa, które umożliwi zawodnikowi wykorzystanie pełnego potencjału podczas treningu czy też startu w zawodach. Z kolei posiłek po treningowy jest niezbędny do uzupełnienia deficytu kalorycznego i skutecznej regeneracji. System żywienia przed treningiem i po nim sprawdza się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z relatywnie krótkimi wysiłkami (poniżej 90 minut w przypadku pracy o charakterze tlenowym). Problem pojawia się wtedy, gdy zamierzamy poddać nasze ciało obciążeniom znacznie dłuższym lub bardziej intensywnym. Zapotrzebowanie energetyczne podczas długotrwałego wysiłku wymusza na nas dostarczenia dodatkowej ilości kalorii.

Jeszcze w latach 80. kolarze i biegacze długodystansowi posiłkowali się batonikami i owocami. Nie było to jednak rozwiązanie idealne ze względu na komfort spożycia oraz fakt, że ich skład niejednokrotnie nie był łatwo przyswajalny. W 1986 roku, na terenie Wielkiej Brytanii, w odpowiedzi na potrzeby elitarnych zawodników, na rynek weszły żele energetyczne. Pomimo, że ze względu na glutowatą konsystencję początkowo podchodzono do nich sceptycznie, w bardzo krótkim czasie zyskały renomę złotego środka uzupełniania kalorii podczas wysiłku. Boom na żele energetyczne został dostrzeżony także w Kalifornii, gdzie w 1990 roku Bill Vaughan stworzył w domowych warunkach pierwsze żele oparte o formułę własnego autorstwa. Był to bodziec, który cztery lata później doprowadził do oficjalnego powstania marki GU Energy – jednego z wiodących producentów żywności energetycznej na świecie.

GU Energy żywność energetyczna

Co jeść podczas aktywności fizycznej?

Podstawowym makroskładnikiem, którego niedobory odczujemy przy głębszych oznakach zmęczenia są węglowodany. Nagły spadek cukru może mieć bardzo poważne konsekwencje, objawiające się silnym osłabieniem, znacznym pogorszeniem wyników, a w skrajnych przypadkach nawet utratą przytomności. Nasza przekąska podczas treningu czy też zawodów powinna zawierać jak największe stężenie łatwo przyswajalnych węglowodanów. Białka na tym etapie są zbędne (nie jesteśmy w stanie czerpać bezpośrednio z nich energii), a skomplikowany proces trawienia ich z pewnością nie sprzyja wynikom. Wyjątkiem w tej kwestii mogą być aminokwasy rozgałęzione (BCAA), które mogą nieco złagodzić objawy zmęczenia i zapobiec nadmiernym uszkodzeniom włókien mięśniowych.

Tłuszcze są nieco bardziej kontrowersyjnym tematem, ponieważ organizm człowieka jest w stanie wykorzystać je w charakterze paliwa, które dodatkowo jest znacznie dłużej uwalnianie (względem energii z węglowodanów). Tym niemniej, ich rola w przypadku wysiłków powyżej stopnia submaksymalnego (powyżej 65-70 procent maksymalnego pułapu tlenowego) nie wystarcza do optymalnej pracy organizmu. Mówiąc wprost – jeśli chcemy wykorzystać pełny potencjał naszego przygotowania motorycznego, musimy dostarczyć ciału optymalną dawkę cukrów.

Żele energetyczne GU Energy

Przewaga żeli nad konwencjonalnymi przekąskami w pewnych warunkach jest znaczna. Zarówno konsystencja żelu energetycznego, jak i jego poręczne opakowanie sprawiają, że spożywanie ich nawet w trakcie biegu lub jazdy na rowerze nie stanowi większej przeszkody. Ponadto ich skład (w przypadku żeli GU Energy w pełni naturalny) dostosowany jest specjalnie do potrzeb sportowców. Absolutnym priorytetem w tym przypadku jest łatwość, z jaką nasz organizm jest w stanie przyswoić składniki – po spożyciu oczekujemy natychmiastowego efektu i skrajnie niepożądana jest jakakolwiek niestrawność czy uczucie ciężkości.

Żele energetyczne GU Energy dzielą się na dwie główne kategorie. Są to:

  • Original – podstawowy żel, który dedykowany jest standardowym treningom i startom w zawodach. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych żeli we wszystkich zakątkach świata. Wszystkie żele GU Energy są wegańskie, koszerne i nie zawierają glutenu. Występują ponadto w wielu różnych smakach – m.in. cola, espresso, mięta… każdy z pewnością odnajdzie smak, który trafi w jego gusta. Ponadto niektóre żele odznaczają się dodatkiem naturalnej kofeiny, która jest uważana za naturalny stymulant i pozwala na skumulowanie jeszcze większej ilości energii.
  • Roctane – żele stworzone do trenowania i wygrywania zawodów w skrajnie niesprzyjających warunkach. Od swoich oryginalnych odpowiedników różnią się zwiększoną zawartością BCAA (hamujących rozpad mięśni) oraz sodu (pomagającego w magazynowaniu wody – niezbędny zwłaszcza podczas upałów).

Żywność energetyczna GU Energy

GU Energy to nie tylko żele energetyczne. Amerykańska firma od ponad 20 lat sukcesywnie wprowadza na rynek wysokiej jakości:

  • przekąski energetyczne (m.in. wafle czy batoniki);
  • kapsułki - suplementy BCAA oraz elektrolitów (wszystko, co niezbędne do optymalnej pracy organizmu przed, w trakcie oraz po wysiłku w postaci wygodnej tabletki);
  • drinki energetyczne - zarówno izotoniki (napoje charakteryzujące się osmolalnością na poziomie płynów ustrojowych człowieka, przez co nawadniające w optymalny sposób), jak i hipertoniki (napoje mające w pierwszej kolejności dostarczyć do organizmu węglowodany).

GU Energy w sklepie Addnature.pl

Specjalistyczna żywność energetyczna jest dzisiaj uważana za niezbędną podczas długotrwałych aktywności fizycznych. Najwięcej korzyści z jej stosowania zaczerpniemy podczas długiego treningu, startu w zawodach lub też podczas intensywnego weekendu w górach. Wybór konkretnego produktu powinien być podyktowany charakterem przedsięwzięcia, którego zamierzamy się podjąć oraz osobistymi preferencjami (m.in. gustami smakowymi). Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ofertą GU Energy w sklepie Addnature.pl