10 lekcji wspinania ze świata zwierząt

10 lekcji wspinania ze świata zwierząt

1. Szopy pracze: zaplanuj drogę

Być może szop pracz nie jest pierwszym zwierzęciem, które przychodzi do głowy, kiedy myślimy o znakomitych wspinaczach-zwierzętach, jednak to właśnie od nich warto zaczerpnąć wstępną wiedzę. Szopy zawsze planują swoją trasę przed startem, więc z łatwością mogą później rozwiązać pojawiające się na drodze problemy.

LEKCJA

Zaplanuj drogę i rozwiąż problemy techniczne jeszcze przed wejściem na drogę wspinaczkową. Przestudiuj  różne aspekty – rodzaj skały, punkty asekuracyjne i to, gdzie mogą znajdować się potencjalne trudności. Zajrzyj do topo i poszukaj informacji o drodze w internecie. Planowanie przygotuje Cię lepiej do wyzwania i częściowo zminimalizuje wysiłek związany ze wspinaniem.

2. Gekony: wyposaż się

Gekony wyróżnia budowa kończyn. Są one zakończone spłaszczonymi palcami, pod którymi znajduje się rodzaj specjalnej podeszwy z blaszkami zapewniającymi świetną przyczepność do podłoża. Bez trudu poruszają się po wymagających powierzchniach, nawet do góry nogami…

LEKCJA

Postaw na odpowiednie obuwie wspinaczkowe. W ofercie dostępnej na rynku spotkamy się z butami wspinaczkowymi o różnych kształtach i stylach, ale mają one jedną cechę wspólną. Specjalny materiał w podeszwie gwarantuje odpowiednie tarcie i przyczepność, jakich nie zapewni żaden inny rodzaj obuwia sportowego.

3. Niedźwiedzie: technika to podstawa

Niedzwiedzie mogą nas wiele nauczyć o technice wspinaczkowej. W internecie znajdziemy sporo udokumentowanych na filmikach momentów, kiedy to niedźwiedzie poruszają się w pionie po skałach, odpychając się na nogach i utrzymując proste ręce.

LEKCJA

Dwie podstawowe lekcje wspinaczki to: utrzymywanie zgiętych nóg i wyprostowanych ramion. Dzięki temu będziemy wspinać się w sposób energooszczędny, przez co „daleko zajdziemy”. Niestety łatwiej powiedzieć niż zrobić! Prawie wszyscy popełniamy ten sam błąd, kiedy zaczynamy: podciągamy się rękach, które są przecież dużo słabsze od nóg!

4. Koty: pracuj nad równowagą

Zarówno duże, jak i małe koty lubią wdrapywać się na wysokości. Spędzają dużo czasu wspinając się i wiedzą dokładnie, jak to robić. Koty są mistrzami w utrzymywaniu równowagi. Wykorzystują swoje ogony dla przeciwwagi podczas biegania oraz na wąskich krawędziach.

LEKCJA

Skup się na równowadze, ponieważ jest ona kluczowa podczas wspinania. Możemy przyglądać się naszym czworonogom by uczyć się od najlepszych! O ile ogony służą kotom jako przeciwwaga, ludzie mogą pracować nad postawą i poprawnym stawianiem kroków aby osiągnąć podobny efekt.

5. Leniwce: nie spiesz się!

To oczywiste i nie wymaga dodatkowego komentarza – leniwce są powolnymi, baaardzo powolnymi wspinaczami.

LEKCJA

Nie spiesz się. Wspinaczka jest ekscytująca, ale nie daj się ponieść emocjom na drodze. Staraj się wspinać powoli i w kontrolowany sposób. Praktykuj optymalizację zużycia energii, poprawne stawianie nóg i przemyślany wybór chwytów. Wolno, ale równomiernie dojdziesz do celu dużo pewniej!

Leniwiec wspinacz

6. Węże: rozciągaj się!

Węże tylko z pozoru nie są wspinaczami. W rzeczywistości mogą nas zaskoczyć sprawnym poruszaniem się po przeróżnych powierzchniach. Bazują na harmonijkowych ruchach i elastyczności, jaką zapewniają dodatkowe powierzchnie stawowe w postaci od 100 do 400 kręgów.

LEKCJA

Pracuj nad elastycznością. Człowiek ma tylko 33 kręgi, ale elastyczność ruchów gwarantują też rozciągnięte mięśnie i umysł gotowy do rozwiązywania problemów. Przed wspinaniem pamiętaj o rozgrzewce, a po sesji na ścianie nie rezygnuj z rozciągania.

7. Wiewiórki: nie poddawaj się!

Jeśli miałeś kiedyś okazję zobaczyć grubą wiewiórkę, która z determinacją stara się dostać do karmnika dla ptaków, z pewnością wiesz, że te zwierzęta się nie poddają!

LEKCJA

Czasem potrzeba więcej czasu by rozwiązać problem wspinaczkowy, czy uporać się z trudną drogą, ale nie poddawaj się! Bądź wyrozumiały i cierpliwy, a z pewnością uda Ci się w końcu osiągnąć top drogi. Walka w pocie czoła to część zabawy – pamiętaj, że zwyciężając bez trudu, triumfujesz bez chwały.

8. Koale: trzymaj się blisko ściany

Te senne zwierzaki są fizycznie przystosowane do życia w koronie drzew i ciągłego wspinania się za jedzeniem – dużą część życia zajmuje im także przytulanie ulubionych drzew.

LEKCJA

Weź lekcję od koali i trzymaj się jak najbliżej drzewa…to znaczy ściany! Pozwoli Ci to zaoszczędzić sporo energii. Spróbuj, a zdziwisz się, jak Twój punkt równowagi działa na Twoją korzyść, a nie przeciwko Tobie.

9. Małpy: wzmocnij chwyt

Mapy mają chwytne łapy, ręce i ogony, dzięki którym wszystkiego łapią się i wspinają z łatwością.

LEKCJA

Pracuj nad uściskiem. Człowiek ma podobny uchwyt do małpy, więc jesteśmy na dobrej drodze… Trenuj palce na kampusie i wykonuj inne ćwiczenia dłoni.

10. Kozy: praca nóg

Górskie kozice to mistrzynie pracy na nogach. Mają przyczepne kopyta umożliwiające wspinaczkę, ale także strategicznie podchodzą do tego, jak stawiają nogi – doskonale radzą sobie nawet w niebezpiecznym, osuwistym terenie.

LEKCJA

Skup się na odpowiednim stawianiu nóg. Łatwo jest zapomnieć się i przeć do góry tylko na rękach. Wtedy traci się niestety dużo energii. Spróbuj podejść do tematu strategicznie, a odczujesz różnicę! Zasada jest prosta: nie wiesz co zrobić na ścianie, postaw wyżej nogi!