Bieganie jesienią - jak się przygotować?

Bieganie jesienią - jak się przygotować?

Bieganie jesienią - poradnik dla wiecznych wiercipięt


No i klops! Wróciła ta nieszczęsna jesień. Póki grzeje jesienne słońce, a czerwone i żółte liście drzew nie zdążyły jeszcze kompletnie opaść, poranne przebieżki nie wydają się tak straszne. Niestety czasu nie da się zatrzymać i już tuż tuż matka natura zaciągnie nas w Listopad jak bardzo niechętne dzieci na potrawkę z brokułów (które, swoją drogą są przecież pyszne!). A mimo to przecież trzeba się ruszać, chodzić, biegać - teraz jest to jeszcze ważniejsze, niż przedtem!


Jak przygotować się do biegania jesienią


Pomimo tego, że pogoda zachęca przede wszystkim do owinięcia się ciepłym, puchatym kocykiem i zalania sobie kubka gorącej czekolady, nie możemy sobie do końca pozwolić na zimowe lenistwo. Najważniejsza w bieganiu jest w końcu systematyczność, której trzeba przestrzegać niezależnie od pluchy i błota. Ale nie oznacza to, że nie można się na to przygotować nieco lepiej - na tyle, by nie wpaść w typowe jesienne pułapki ćwiczeń na dworze. 



Jak biegać jesienią ? Przyjrzyjmy się zagrożeniom



Zacznijmy od klasycznego "słonia w pokoju" czyli nieszczęsnych infekcji wirusowych. Nikt nie ma ochoty złapać grypy czy anginy, dlatego też warto zadbać o odpowiedni ubiór. Każdy fan joggingu zna frazę "ubiór termiczny", Oprócz porządnej koszuli termicznej z długim rękawem i spodni polecamy również zaopatrzyć się w kurtkę wiatrową z kapturem (na wypadek nagłego deszczu), oraz (to z własnego doświadczenia!) maskę ochronną na twarz i szyję typu komin. Tak tak, wiemy, nie każdy lubi termin "maska", ale chronienie naszych płuc i krtani przed nieprzyjemnymi zarazkami jest niezmiernie ważne. W końcu bieganie jesienią ma powodować lepsze zdrowie, a nie gorsze, nieprawdaż? Istnieje też temat smogu, który z pewnością będzie się wzmagać wraz z coraz gorszym pochłanianiem dwutlenku węgla przez przysypiające drzewa, oraz obniżającą się ciągle temperaturą. W takim wypadku polecamy maski antysmogowe, które ustąpiły ostatnio miejsca maseczkom chirurgicznym i FFP2 z oczywistych względów. A szkoda! Znajdziemy je w niezwykłych stylach i kolorach, które przypadną do gustu nawet największym antymaskowym niedowiarkom. Brak przymusu wdychania smrodu spalin mamy gratis! 

 

Buty do biegania jesienią

 

Buty do biegania jesienią Hoka One One 


Nie można oczywiście zapomnieć o najważniejszym - wygodnych butach. Jeśli biegacie regularnie już od jakiegoś czasu macie świadomość, że na butach nie wolno oszczędzać. I o ile na wiosnę i w lecie lekkie, przewiewne buty będą sprawdzać się idealnie, w jesienną pluchę lepiej wyposażyć się w grubsze, wodoodporne obuwie z podeszwą z miękkiej gumy, która zapobiegnie poślizgnięciu się na mokrych liściach. 


Bieganie jesienią, a bezpieczeństwo


A skoro już mowa o fizycznych niebezpieczeństwach wynikających z gorszej pogody, trzeba wspomnieć także o widoczności. Według policyjnych statystyk w 2021 roku doszło do 4 755 wypadków z udziałem osób pieszych, w których zginęło 527 osób (23,5% ogółu), a 4 304 pieszych odniosło obrażenia. Niestety nie mamy kontroli nad tym kto, w jakim stanie i z jakim zapleczem doświadczenia wsiądzie za kółko, ale mamy jedną, naprawdę ważną rzecz po naszej stronie - odblaski. Noszenie choćby najprostszych elementów odblaskowych, czy to opaski, czy torby typu nerka z paskiem odblaskowym lub spodni z odblaskowymi ozdobami znacznie poprawia nasze bezpieczeństwo w czasie porannej słoty lub wieczornych ciemności, gdy latarnie jeszcze nie świecą ,a mokra jezdnia odbija światło.z reflektorów samochodów naprzeciw. Biegacie z psiakiem? Koniecznie zafundujcie mu obrożę LED! Zwykle mało obliczalna natura naszych futrzanych podopiecznych może sprawić, że bez niej zderzą się z przejeżdżającym nieopodal rowerzystą, a tego nie chciałby nikt. 



Słuch i świadomość otoczenia



Wszystkie udogodnienia, o których tutaj wspominaliśmy, nie będą miały większego znaczenia, jeśli nie zachowamy odpowiedniej ostrożności i będziemy mieć ciągłą świadomość najbliższego otoczenia. Jeśli decydujemy się na zakup słuchawek, które połączymy z telefonem lub innym urządzeniem audio, polecamy słuchawki typu półotwartego. Słuchawki zamknięte są przeznaczone do słuchania muzyki w skupieniu i bez tzw. "przecieków", które wpływałyby na jakość dźwięku. Można spokojnie stwierdzić, że podczas jesiennego joggingu jakość i skala decybeli nie są ważniejsze niż bezpieczeństwo nawet dla zapalonych audiofili. Słuchawki typu półotwartego zapewniają większy komfort noszenia poprzez lepszy przepływ powietrza oraz nawet przy wysokim natężeniu dźwięku dopuszczają dźwięki z zewnątrz, czyniąc je jednocześnie bezpieczniejszymi podczas biegania w trudnych warunkach.


Pamiętajmy o odpoczynku


Trenerzy personalni zalecają minimum 150 minut średniego wysiłku tygodniowo, lub 75 min intensywnego wysiłku jeśli chcemy jedynie utrzymać naszą obecną sprawność. Ale jak wiemy często z praktyki, że euforia, jaką daje bieganie jest mocno uzależniająca, a uzależnienie to może nam bardziej zaszkodzić, niż pomóc, szczególnie jesienią. Przerwy w treningu są równie ważne, o ile nie ważniejsze niż sam trening, gdyż pozwalają naszym mięśniom się zregenerować przed kolejną sesją. Jest potwierdzone naukowo, że treningi kardio, takie jak bieganie, odbywające się non stop bez należytego odpoczynku dają gorsze wyniki, niż te z systematycznymi pauzami! Tak więc nie miejcie wyrzutów sumienia, gdy jednego dnia ograniczycie się do mocnego rozciągania. Wasz organizm wam podziękuje. A już w szczególności nie biegamy chorzy czy nawet podziębieni! 

Cieszy nas, że bieganie niezależnie od pory roku staje się coraz bardziej popularne. W końcu dbanie o siebie powinno być zawsze w modzie! Niezależnie od temperatury i warunków na dworze zawsze bądźmy bezpieczni i starajmy się brać pod uwagę wiele możliwych czynników, takich jak nagłe załamanie pogody, zmiana trasy na mniej znaną i inne. Pamiętajmy - lepiej zapobiegać, niż leczyć!
 

 

 

 

 

ZNAJDZIESZ NAS RÓWNIEŻ NA

Copyright © Wszystkie prawa zastrzeżone