Przewodnik: biwakowanie poza sezonem

Przewodnik: biwakowanie poza sezonem

Wiele osób uważa, że biwakować można tylko podczas cieplejszej pogody. W zależności od miejsca zamieszkania może to oznaczać, że nie mamy zbyt wielu okazji do tego, aby wyjechać na biwak lub kemping. Chociaż lato ma wiele zalet, to jednak nie jest jedynym sezonem, podczas którego można spać na świeżym powietrzu. Zwłaszcza jeśli jest się na to dobrze przygotowanym. W tym przewodniku zaprezentujemy kilka zalet biwakowania w chłodniejszych warunkach pogodowych, z praktycznymi wskazówkami i poradami dotyczącymi sprzętu.


Dlaczego to pokochasz?

CHŁODNIEJ = BARDZIEJ KOMFORTOWO

Gdy za oknem żar leje się z nieba, spanie pod namiotem może być uciążliwe. Czy kiedykolwiek dzieliłeś z kimś namiot, gdy na zewnątrz jest 30°C? Jeśli tak, to na pewno zdajesz sobie sprawę, jak niekomfortowe jest zasypianie w takich warunkach. Według badań przedział 16-18°C jest idealny do zdrowego zasypiania. Natomiast temperatura powyżej 24°C wręcz uniemożliwia wypoczynek.

PUSTE POLA NAMIOTOWE TO LEPSZY SEN

Z różnych powodów, wiele osób wybiera się na kemping tylko w lecie. Może to wynikać z wakacji szkolnych albo po prostu z założenia, że podczas innych pór roku będzie im zbyt zimno. Ich strata! Naszym zdaniem cichsze pole kempingowe lub namiotowe jest lepsze. Obiekty są mniej zatłoczone, a poza sezonem również często tańsze. Taki stan pozwala cieszyć się niezakłóconym spokojem i ciszą w otoczeniu przyrody.

ZOBACZYSZ WIĘCEJ DZIKIEJ PRZYRODY

Mniej osób na kempingach to większe prawdopodobieństwo na spotkanie mieszkających w okolicy dzikich zwierząt. Zawsze jednak bądź czujny i ostrożny - to my jesteśmy gośćmi w ich naturalnym środowisku, a nie odwrotnie. Biwakowanie przy chłodniejszej pogodzie oznacza również, że prawdopodobnie będzie mniej owadów. Nie znamy osoby, której komarzy terror nie doprowadzałby do szewskiej pasji. W tym przypadku środek na komary możesz zostawić w domu.

DWIE MAGICZNE PORY

Jesień to wspaniały czas na aktywności outdoorowe! Rozkoszuj się czarem jednej z najpiękniejszych przemian w przyrodzie i przygotuj się na ten moment pełen zachwytu, gdy po wyjściu z namiotu ujrzysz oszałamiający wschód słońca. Twoje dzieci również będą miały ogromną frajdę - z pewnością chętnie wskoczą na każdy wielki stos liści, który zobaczą. Wiosenna pogoda również może być wspaniała: chłodniejsze bryzy i lekko słoneczne poranki mogą być o wiele przyjemniejsze niż żarzące, pełne słońca letnie dni, zwłaszcza, gdy wędrujesz lub uprawiasz inne wysiłkowe aktywności.


Sprzęt

ŚPIWORY

Naturalnie, biwakowanie poza sezonem oznacza odpowiednie przygotowanie sprzętowe. Najistotniejszym elementem, który musi zapewniać komfort i optymalne ciepło w chłodniejsze noce jest oczywiście odpowiedni śpiwór. Proponujemy jeden z modeli, tzw. "3-sezonowych". Z reguły mają one temperaturę komfortu między  0 i 10°C. Zazwyczaj są trochę za ciepłe na lato, ale planując zakup, czegoś najbardziej uniwersalnego, taki wybór będzie trafny. Zwracaj uwagę na wskaźniki temperatury podane w opisach na śpiworach. Pamiętaj, że zawsze możesz zdjąć lub założyć więcej warstw na siebie.

Śpiwór Mammut Nordic OTI 3-Season

MATY DO SPANIA

Jeśli chodzi o karimaty, to tutaj również jest bardzo duży wybór. Na jednym końcu skali znajdują się podstawowe karimaty piankowe. Są one bardziej zbliżone do mat do jogi i nie oferują zbyt wiele w zakresie komfortu i izolacji. Następnie mamy maty dmuchane. Zajmują mało miejsca, są nieco bardziej komfortowe od piankowych, ale z reguły także nie za dobrze izolują. Ostatnią kategorią są maty izolujące. Idealnie będa się one nadawać na chłodniejsze noce. Coraz więcej tych modeli posiada także system samopompujący,

Materac dmuchany Therm-a-Rest Voyager

NAMIOTY

Używanie standardowego namiotu wielosezonowego w chłodniejsze dni powinno z reguły wystarczyć. Jeśli przewidujesz, że będzie bardzo mokro, zimno i wietrznie, możesz zaopatrzyć się w namiot, w którym stosuje się cięższe tkaniny, mniej siatki (dla dodatkowej izolacji) oraz wzmocnione stelaże. Cena takiego modelu będzie oczywiście odpowiednio wyższa. Ale może warto w taki zainwestować, aby cieszyć się komfortowym noclegiem nie tylko latem.

Namiot 2 osobowy Hilleberg Rogen

ODZIEŻ

Zabranie ze sobą puchowej kurtki nigdy nie jest złym pomysłem. Idealnie jeśli byłaby wodoodporna. Para długich spodni lub legginsy mogą zdziałać cuda w kwestii utrzymania ciepła, a nie zajmują przy tym dużo miejsca w plecaku. Taka dodatkowa warstwa w połączeniu z odpowiednim śpiworem i matą, zapewni niezakłóconą przyjemność spędzania czasu w otoczeniu natury. Nawet przy zmiennych warunkach pogodowych.

Kurtka Patagonia Micro Puff


Kilka cennych wskazówek

  • Najważniejsza jest dobra izolacja od podłoża. Biorąc dodatkową warstwę izolacyjną i umieszczając ją pomiędzy swoim ciałem a matą można sprawić, że będzie to różnica pomiędzy bardzo zimną a przyjemną nocą. Odpowiednia do tego może być na przykład warstwa filcu, a w ostateczności sprawdzi się nawet plastikowa płachta.
 
  • Pożywny posiłek przed snem zapewni regenerację i rozgrzeje podczas chłodniejszych nocy. Nie zapomnij również o uzupełnianiu płynów.
 
  • Przemyśl dobrze miejsce rozbicia namiotu. Ustawiony na środku równiny lub pola będzie wyeksponowany na wiatr i deszcz. Sprawi to, że będzie jeszcze zimniej, niż jest w rzeczywistości. To może zakłócić Twój sen. Z drugiej strony, ustawienie namiotu w miejscu, w którym będzie on dość wcześnie wystawiony na działanie promieni słonecznych, może pomóc w szybszym ogrzaniu się rano
 
  • Bez względu na wszystko, kieruj się zasadą LNT (z ang. leave no trace - nie zostawiaj śladów). Zostaw swoje miejsce biwakowania dokładnie takim, jakim je zastałeś. To pozwoli utrzymać minimalny wpływ na środowisko naturalne.

ZNAJDZIESZ NAS RÓWNIEŻ NA

Copyright © Wszystkie prawa zastrzeżone