Przewodnik: buty trekkingowe i turystyczne

Przewodnik: buty trekkingowe i turystyczne

Jeśli pragniesz zacząć przygodę z pieszymi wycieczkami, na pewno już zadałeś sobie pytanie: "Jakie buty turystyczne wybrać?"

Obuwie, w którym maszerujesz może sprawić, że Twoje wędrówki staną się czystą przyjemnością albo najgorszym koszmarem. Nie jest więc tajemnicą, że muszą być dopasowane do Twojej stopy tak, aby chronić je i zapewnić komfort chodzenia. Ważne jest również w jakim terenie masz zamiar się poruszać. Ten poradnik pomoże Ci dobrać buty odpowiednie dla Twoich potrzeb.

[ordered_list]

Oto 10 wskazówek jak wybierać takie obuwie:

 
  1. Wybieraj buty trekkingowe jeśli wybierasz się w trudny teren i gdy nosisz duży ciężar na sobie
  2. Buty turystyczne sprawdzą się w łatwiejszym terenie i gdy nosisz mniejszy ciężar
  3. Pięta powinna być ustabilizowana
  4. Jeśli w bucie o Twoim standardowym rozmiarze, stopa jest luźna, wypróbuj inny model
  5. Rozmiar butów trekkingowych dobieraj tak, aby zostawić 1- 1,5 cm przestrzeni między palcami a butem
  6. Rozmiar butów turystycznych dobieraj tak, aby zostawić 0,5- 1 cm przestrzeni między palcami a butem
  7. Noś dwie pary skarpet, by uniknąć otarć
  8. Skarpetka musi wystawać poza cholewkę buta
  9. Idealnie jest, gdy mierzysz buty, kiedy Twoje stopy są lekko spuchnięte
  10. Daj sobie czas i przyzwyczaj się do nowych butów zanim wybierzesz się na szlak
[/ordered_list]

Klimat i teren

Zastanów się, po jakim terenie masz zamiar chodzić i jaki będzie klimat. Jeśli na przykład wybierasz się na wędrówkę po Camino de Santiago w Hiszpanii, lepiej jest mieć do dyspozycji parę butów z przewiewną siatką. Z kolei, gdy chciałbyś sie udać Szlak Królewski w szwedzkich górach, to but będzie wymagał naturalnie lepszej wodoodporności. We wszystkich przypadkach jednak buty turystyczne lub trekkingowe muszą być stabilne i chronić przed nierównościami podłoża. Model z niską cholewką jest dobrym wyborem podczas chodzenia z lżejszym plecakiem i jeśli potrzebujesz większej swobody. Wyższa cholewka oferuje większą stabilność podczas noszenia ze soba większych ciężarów i zapewnia lepszą stabilizację kostki.

Dopasowanie i komfort

Ciężar plecaka sprawia, że stopy będą zsuwać się do przodu podczas zejść ze stoku. Dobrym pomysłem jest więc wypróbowanie butów na pochyłości podczas przenoszenia ciężaru. Buty turystyczne wymagają mniej miejsca przed palcami, ponieważ mogą być sznurowane ciaśniej, a ich dopasowanie jest zbliżone do butów do biegania. Pięta powinna siedzieć stabilnie w tylnej części buta. Pionowe ruchy podczas chodzenia powinny być wyeliminowane. Jeśli przymierzasz buty turystyczne w swoim standardowym rozmiarze, a pięta nadal nie jest wystarczająco usztywniona, to prawdopodobnie właśnie ten model jest problemem. Lepiej wypróbować inny model niż próbować brać mniejszy rozmiar.

Skarpetki

Dwie pary skarpetek zmniejszą tarcie i ryzyko odcisków. Skarpety turystyczne wykonuje się z wełny merynosowej, która ma właściwości wentylacyjne i spełnia funkcję czegoś w w rodzaju komina - odprowadzenie ciepłego powietrza do góry. Z tego powodu ważne jest, aby skarpety sięgały dalej na nogach niż Twoje, ponieważ żaden komin nie kończy się pod dachem. Dla wygody cieńsza wewnętrzna skarpetka powinna być naciągnięta wyżej niż ta zewnętrzna.

Zadbaj o swoje buty

1. Używaj produktów przeznaczonych do materiałów, z których zrobione są buty 2. Czyść buty w letniej wodzie, nie susz ich w suszarce, przy kaloryferze czy innym bezpośrednim źródłem ciepła 3. Wyjmij wewnętrzne wkładki i przechowuj buty w chłodnym miejscu pomiędzy wędrówkami

FAQ – najczęściej zadawane pytania o buty turystyczne

- Mam buty do biegania, w których lubię także chodzić na co dzień. Czy mogę ich używać do uprawiania turystyki pieszej?

Buty do biegania mogą być naprawdę wygodne na asfalcie, a nawet na innym płaskim podłożu. Jeśli jednak idziesz leśnymi scieżkami lub górskimi szlakami, będziesz potrzebował sztywniejszej podeszwy, która ochroni Twoją stopę przed nierównym podłożem. Z pewnością zauważysz różnicę, zwłaszcza gdy masz na sobie dodatkowym obciążenie, np. w postaci plecaka, przez co Twój krok będzie stawał się coraz cięższy.

- Czy moje buty muszą być wodoodporne?

Ogólnie rzecz biorąc, dobrze jest mieć nieprzemakalne buty, abyś uchronić się od nieprzewidzianych niespodzianek w postaci deszczu czy wejścia błotnisty teren. Jeśli jednak chodzisz po mniej wymagającym terenie i nosisz model z niższą cholewką (zwłaszcza w cieplejszym klimacie), dobrym rozwiązaniem może być obuwie bez warstwy wodoodpornej. Zaoferuje ono lepszą wentylację i na pewno szybciej wyschnie, jeśli zostanie zamoczone.

- Czy muszę sznurować but na całej długości?

Najlepiej jest sznurować buty aż do końca, gdy wędrujesz przez ciężki teren i potrzebujesz dodatkowej stabilności. Ale kiedy podłoże się wyrównuje, spokojnie możesz cieszyć się luksusem luźniejszego sznurowania, który oferuje większą elastyczność i lepszą wentylację.

- Wszyscy mówią o skarpetkach z wełny merynosów. Czy nie mogę nosić po prostu bawełnianych lub syntetycznych skarpetek?

Pewnie, że możesz! Ale im większy komfort, tym lepsze doświadczenia podczas wyprawy. Spośród wszystkich dobrych powodów, dla których warto wybrać wełnę merynosów, w szczgólnosci należy wspomnieć dwa: Merino ogrzewa stopy nawet wtedy, gdy jest zmoknie, a bawełna i tworzywa sztuczne nie. Widok ze szczytu, na który właśnie się wspiąłeś, nie będzie tak przyjemny, gdy Twoje stopy są zimne i przemoczone. Merino naturalnie zapobiega również powstawaniu przykrych zapachów. Często wystarczy wziąć ze sobą dwie pary skarpet z wełny merynosów na długą wędrówkę, podczas gdy w przypadku skarpetek bawełnianych lub syntetycznych trzeba by poświęcić połowę plecaka na skarpety.

- Moje stopy nie są tej samej wielkości. Co powinienem zrobić?

Wybierz swój rozmiar zgodnie z największą stopą. Zbyt ciasne buty trekkingowe są problemem nie do rozwiązania. Istnieje ryzyko otarć, ucisku i złego krążenia krwi. Wypróbuj kombinację z cieńszą skarpetką z wełny merynosów na większej stopie.

Życzymy wielu radosnych wędrówek z nowymi towarzyszami!

Twój zespół Addnature

ZNAJDZIESZ NAS RÓWNIEŻ NA

Copyright © Wszystkie prawa zastrzeżone