Przewodnik:

Inteligentne materiały
od Matki Natury

Ekologiczne i zrównoważone

Inteligentne materiały
od Matki Natury

Demonstracje „Piątki dla Przyszłości” to bardzo poważny głos w klimatycznej sprawie, który odbił się głośnym echem w naszym społeczeństwie. Najwyższy czas!
Nasza świadomość ekologiczna musi opierać się również o wiedzę dotyczącą naszych zasobów. Bez względu na to, czy mówimy o codzienności czy o outdoorowych przygodach. Dotyczy to również zakupów naszej ukochanej odzieży outdoorowej. Ekologiczne materiały mają znacznie mniejszy wpływ na nasze środowisko niż włókna sztuczne. Tutaj znajdziesz przegląd obiecujących materiałów, które są naturalne i mogą być noszone z czystym sumieniem.

Wełna

Jedną rzecz, trzeba oddać owcom: do dziś prawie żadne syntetyczne włókno na świecie nie dorównuje wyjątkowym właściwościom wełny. Reguluje ona temperaturę, oddycha, jest wodoodporna, nie pochłania nieprzyjemnych zapachów i jest trudnopalna – jest po prostu idealna do aktywności outdoorowych. Więc po co ubierać się w coś sztucznego, skoro tak świetne ekologiczne materiały oferuje nam sama natura?

Producenci:
Salewa, Sherpa, Woolpower, Sätila, Eisbär,

Idealny materiał na:
zimne dni

Wełna merynosów

Owce Merino z Nowej Zelandii to prawdziwi mistrzowie survivalu. Ich wełna to geniusz sam w sobie – reguluje ciepłotę ciała w ekstremalnych różnicach temperatur od – 10° C do 30° C. Tak więc runo chłodzi w upale i grzeje w zimnie.

Nic dziwnego, że prędzej czy później wielcy producenci odzieży outdoorowej zaczęli interesować się właściwościami tej cudownej przędzy. Dziś wełna Merino jest absolutną gwiazdą, kiedy sprawdzamy ekologiczne materiały odzieżowe. Ma te same wspaniałe zalety co tradycyjna wełna, ale dodatkowo jest przytulnie miękka.

Producenci:
Icebreaker, Smartwool, Devold, Woolpower,
Aclima, Odlo, super.natural, Giesswein

Idealny materiał do:
turystyki pieszej,
wspinaczki górskiej, narciarstwa

Tencel (Lyocell)

Miękko, bardziej miękko, TENCEL! To włókno jest produkowane w przyjaznych dla środowiska procesach z drewna pozyskiwanego w sposób zrównoważony. Dzięki systemowi zamkniętej pętli, jest produkowane w sposób szczególnie przyjazny dla środowiska i ulega biodegradacji.

Urzeka naturalnym komfortem i przyjemnością w dotyku. Wysoka elastyczność, skuteczne wchłanianie wilgoci, oddychalność i przyjazność dla skóry to kolejne zalety tego włókna. Kto by pomyślał, że delikatność może być synonimem zrównoważonego rozwoju!

Producenci:
VAUDE, super.natural, Falke, Prana

Idealny materiał do:
aktywności fizycznych

Włókno SeaCell

Odzież z wodorostów morskich? Brzmi dziwnie, ale to wspaniała rzecz! Algi są znane jako bogate w witaminy, pierwiastki śladowe, aminokwasy i minerały. Substancje te aktywują odnowę komórkową, która z kolei może złagodzić choroby skóry, stany zapalne i świąd. Glony zawierają również antyoksydanty, które chronią naszą skórę przed szkodliwymi wolnymi rodnikami.
Naturalna wilgotność skóry umożliwia aktywną wymianę z włóknami otrzymanymi z alg, co z kolei zapewnia poczucie zwiększonego komfortu. Przytulne, przyjazne dla środowiska włókna alg nie są już tylko domeną Aquamana!

Producenci:
wkrótce

Idealne dla:
skóry wrażliwej

Konopie

Co takiego? Konopie?
Serio! To solidne, trwałe włókno przez lata odgrywało kluczową rolę w produkcji odzieży – aż do momentu zastąpienia go bawełną i innymi naturalnymi materiałami.
W porównaniu z tradycyjną bawełną, z konopi można wyprodukować dużo więcej materiału przy znacznie mniejszych nakładach jeśli chodzi o grunt i nawadnianie. Może być uprawiana w klimacie europejskim i nie jest zbyt wymagająca.
Odzież z konopi jest przyjemna w noszeniu i bardzo wytrzymała. Materiał nadaje tkaninom naturalny połysk i ma właściwości podobne do jedwabiu – działa chłodząco w wysokich temperaturach i ogrzewająco – w niskich.

Producenci:
Prana, Hippy Tree, Patagonia, Tentree, United by Blue

Idealne do:
sportowych aktywności

Len

Włókno lniane jest wytrzymałym i trwałym produktem otrzymywanym z łodygi lnu. Len może być uprawiany w klimacie europejskim, jest mniej wymagający i bardziej zrównoważony niż popularna bawełna, ponieważ wymaga znacznie mniej wody.
Tkanina lniana jest bardzo gładka i zatrzymuje bardzo mało powietrza. Dzięki temu nie mechaci się i jest łatwa w czyszczeniu. Odzież z włókna lnianego szybko wymienia wilgoć z otaczającym powietrzem. Dzięki temu działa chłodząco, ale jednocześnie nie grzeje w suchych warunkach. Ponadto len jest z natury bardzo wytrzymały i nie wymaga przemysłowego wzmacniania, jak ma to miejsce w przypadku bawełny. Włokna lniane to nasze lokalne materiały ekologiczne z Europy! Należy się jednak pogodzić z tym, że len łatwo się gniecie i nie jest zbyt elastyczny.

Producenci:
Cocoon, Odlo, Prana, Patagonia, Roxy

Idealny materiał na:
gorące letnie dni i na plażę

Wiskoza

Wiskoza jest jedną z najpopularniejszych tkanin na świecie. Nic dziwnego, ponieważ jest ona miękka niczym jedwab, może być przetwarzana na wiele sposobów, a mimo to jest stosunkowo niedroga – dlatego jest stosowana na całym świecie i często łączona innymi materiałami, jak na przykład z bawełną.
Podstawą do produkcji wiskozy jest naturalna celuloza, która jest pozyskiwana z drewna. Następnie do celulozy dodaje się różne substancje chemiczne, które przekształcają produkt końcowy w substancję półsyntetyczną. Wiskoza jest przyjemnie miękka w dotyku, bardzo łatwa w pielęgnacji i idealnie wchłania wilgoć.

Producenci:
wkrótce

Idealne do:
sportowych aktywności

Modal

Modal to półsyntetyczna, bardzo miękka tkanina wykonana z drewna bukowego. Powstaje na bazie wiskozy, ale jest nieco bardziej wytrzymały i elastyczny niż jego wersja wyjściowa. Modal jest często mieszany z innymi włóknami, takimi jak bawełna i Elasthan, aby zapewnić dodatkową wytrzymałość.
Ale to, czym modal przekonuje przede wszystkim to wielki komfort noszenia. Modal bardziej chłodzi niż ogrzewa, więc idealnie nadaje się do bardziej intensywnych aktywności i na wyższe temperatury. Tkanina ma doskonałą zdolność absorpcji wody i niezawodnie odprowadza wilgoć. W połączeniu z wełną merynosów, modal jest stosowany w ciepłej bieliźnie outdoorowej, gdzie zapewnia równowagę temperaturową.

Producenci:
wkrótce

Idealny na:
gorące letnie dni i aktywności sportowe

Kawa

Kawa jest nie tylko gratką dla wielu smakoszy, ale to także odkrycie branży włókienniczej. Schöffel zadbał o odnawialny produkt naturalny i stworzył z niego własne funkcjonalne włókno – S. Café. Włókna tekstylne z przetworzonych fusów kawowych hamują nieprzyjemne zapachy, szybko schną i zapewniają przyjemny komfort noszenia nawet podczas kilkudniowych wycieczek. Niech żyje kawa!

Producenci:
Schöffel, Helly Hansen, Maier Sports

Idealny na:
gorące letnie dni i aktywności sportowe

Puch z recyklingu

Doskonałe właściwości puchu są szeroko znane. W przyrodzie służy jako naturalny regulator ciepłoty ciała ptaków i ochrona przed wpływami środowiska, takimi jak wiatr, woda i chłód. Jednak pozyskiwanie takiego puchu nie odbywa się bez problemów natury ekologicznej i moralnej.
Na szczęście rynek oferuje nam już ubranie wykonane z puchu z recyklingu. W tym celu puch pozyskuje się ze starej odzieży, śpiworów i innych produktów, by ponownie go wykorzystać, jako materiał wypełniający.

Producenci:
Patagonia, Mountain Equipment, Maloja, Haglöfs, Marmot

Idealny na:
mrozy, aktywności fizyczne o niskiej intensywności