Jak wybrać kuchenkę turystyczną

Poradnik kempingowy
Poradnik dotyczący kuchenek kempingowych

Co może być przyjemniejszego niż spożycie na łonie natury własnoręcznie przyrządzonego posiłku? Addnature doskonale wie, że najlepsze jedzenie przyrządza się właśnie na wyjazdach, w terenie, i dlatego opracowaliśmy garść dotyczących tej tematyki zaleceń. Bliskość z naturą, jakiej doświadczamy choćby w lesie na grzybobraniu, lub gdy budzimy się na zimowej wycieczce, by z zaróżowionymi policzkami przystąpić do przygotowywania śniadania, to doznanie, które pewnie nie ma sobie równych. Niezależnie więc od tego, na jakiego typu wycieczce jesteśmy – czy to obcując sam na sam z przyrodą, czy siedząc w grupie znajomych przy ognisku, zawsze miło się uraczyć doskonałym posiłkiem. Kuchenka kempingowa daje poczucie domowego bezpieczeństwa, a przy tym jest urządzeniem niezwykle praktycznym. Wybór dostępnych w sprzedaży kuchenek jest spory – mamy do wyboru różne modele na różnego rodzaju paliwo. W niniejszej publikacji zebraliśmy rady i zalecenia, które pozwolą z dużym prawdopodobieństwem wybrać kuchenkę i paliwo najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb i takie, które najlepiej się sprawdzą na Twoich wyjazdach.

10 rad dotyczących kuchenek kempingowych

● Przede wszystkim warto się zastanowić, gdzie i kiedy będziesz przygotowywać posiłki na powietrzu. To ważny parametr doboru najwłaściwszej kuchenki.

● Podczas przygotowywania posiłku nakładaj na naczynie pokrywkę.

● Korzystaj z osłon od wiatru.

● Jeżeli wycieczka trwa dłużej niż dwa dni, korzystaj z wymiennika ciepła do naczyń (pozwoli to zoptymalizować efektywność zużycia paliwa).

● Warto znać zasady prawidłowego czyszczenia i konserwacji kuchenki.

● Jeżeli będące do naszej dyspozycji paliwo ciekłe nie jest całkowicie wolne od zanieczyszczeń, należy je przed użyciem przefiltrować przez filtr do kawy.

● Jeśli paliwa jest mało, do roztapiania śniegu na wodę wykorzystujemy ciepło słoneczne lub ciepło naszego ciała.

● Należy unikać przewożenia kuchenek kempingowych drogą lotniczą.

● Wiele modeli kuchenek posiada zapalanie piezoelektryczne (przycisk z iskrownikiem), jednak na wypadek awarii iskrownika piezo zawsze warto mieć z sobą zapalniczkę lub zapałki.

● Pamiętaj, że korzystając z kuchenki w zimie, możesz potrzebować zimowej mieszanki gazowej.

Przede wszystkim: kuchenka dopasowana do potrzeb i sytuacji

Gama kuchenek turystycznych dostępnych na rynku jest szeroka i czasem naprawdę trudno się zorientować, który produkt będzie dla nas najlepszy. Przy wyborze kuchenki ważna kwestia to wybór paliwa i palnika. Tu odpowiedź zależy w dużej mierze od tego, w jakich warunkach kocher będzie użytkowany. W każdym zrazie zasada podstawowa jest taka, że do wypraw do lasu realizowanych we względnie ciepłym okresie, wybór paliwa jest czysto uznaniowy. Jeśli stosujesz paliwa ciekłe, na zagotowanie się wody zaczekasz nieco dłużej, są one jednak bardziej ekologiczne i dają większą elastyczność wyboru co do ilości zabieranego na wyprawę ze sobą paliwa – można tu zaoszczędzić nieco miejsca w plecaku i zmniejszyć jego ciężar. Dalej w tekście przedstawiono bardziej szczegółowo wady i zalety różnych paliw. Ta analiza pozwoli Ci samodzielnie zdecydować, jakie paliwo będzie w danej sytuacji lepsze. Paliwa ciekłe będą lepsze przy temperaturach bliskich zera, ponieważ są bardziej odporne na zimno. Jeżeli wybieramy się wysoko w góry, w chłodzie najlepiej poradzi sobie benzyna. Jednocześnie jednak z uwagi na fakt, że jest to ciecz wybuchowa, wspinacze wysokogórscy z przyczyn bezpieczeństwa preferują zimową mieszankę gazową. Jeżeli natomiast szukamy optymalnej kuchenki uniwersalnej, bezwzględnie warto rozważyć zakup kochera na różne paliwa. Posiadając takie urządzenie, dobieramy paliwo w zależności od sytuacji. Niektórych paliw nie wolno zabierać do samolotu, stąd tym bardziej zakup kuchenki dostosowanej do różnych typów paliw daje poczucie pewności niezależnie od tego,

dokąd się wybieramy. Istotny będzie też fakt, że taką kuchenkę można opalać benzyną lub olejem napędowym, dostępnymi na całym świecie na zwykłych stacjach benzynowych.

Typy kuchenek turystycznych

Kuchenka na gaz

Szybko się nagrzewa, łatwa w montażu. Wystarczy solidnie wkręcić palnik w butlę, otworzyć zaworek, podpalić – czy to korzystając z wbudowanej zapalniczki piezoelektrycznej, zwykłej zapalniczki, czy zapalarką wielorazową. + Szybkość przygotowania posiłku + Paliwo się nie rozlewa + Możliwość użytkowania całorocznego + Łatwość regulacji płomienia + Szybkość montażu – Nawet prawie pustą butlę trzeba ze sobą nieść – Różne gazy w różnych temperaturach

Kuchenka spirytusowa

Zajmuje mało miejsca, długo się pali. Klasyczny kocher turystyczny. + Poręczna i praktyczna, można wziąć ze sobą tylko tyle paliwa, ile planujemy zużyć + Ekologiczna, możliwość ponownego wykorzystywania butli – Możliwy wyciek – Regulacja płomienia wymaga dużej precyzji – Szybko zabrudza garnki sadzą

Kuchenki typu Hobo

Pierwszorzędna metoda na sprawne rozniecenie kontrolowanego paleniska. Wiele modeli posiada generator cieplny, który zamienia ciepło w prąd elektryczny napędzający wentylator, co ogranicza dymienie. Liczne modele posiadają też wbudowane gniazdo USB, pozwalające ładować telefon, aparat lub latarkę. + Paliwo zbieramy na szlaku + Łatwiejsza do rozpalenia od ogniska, mniejsze niekorzystne oddziaływanie na podłoże + Osłona od wiatru + Liczne modele posiadają funkcję gromadzenia energii cieplnej i transformowania jej na elektryczność (USB) – W wilgotnym terenie trudno o suche paliwo – Ogień wymaga podtrzymywania

Kuchenki wielopaliwowe

Optymalne rozwiązanie na podróż. Działa na różne paliwa, przede wszystkim na olej napędowy, gaz, benzynę ekstrakcyjną lub na naftę. + Doskonała opcja na wyjazdy + Łatwa do utrzymania w czystości + Lekka i poręczna – Nieco trudniejsza w użyciu

Dbajmy o ukochaną przyrodę

Paliwo ciekłe to opcja najbardziej ekologiczna, gdyż butelki – w przeciwieństwie do zasobników gazu, które po użyciu trzeba wyrzucić – są wielokrotnego użytku. Warto pamiętać, że paliwa ciekłego nie wolno wnieść do samolotu – to świetny powód, by zamiast samolotu wybrać pociąg.

Gaz a spirytus – trzy szybkie fakty

Często słyszy się opinie, że kuchenki wielopaliwowej nie potrzebujemy lub że nie jest ona najlepsza na drogę. Najczęściej wybierane są kuchenki na gaz lub spirytusowe. Jednakże najlepszym wyborem byłoby posiadanie w domu palników obu typów, bo daje to elastyczność. Jeśli jednak musimy wybrać między kuchenką spirytusową a gazową, niżej trzy fakty, które pomogą w wyborze:

„Wędruję po lesie samotnie lub z rodziną. Na jaką kuchenkę warto mi zbierać?”

Jako wędrowiec z pewnością duża wagę przywiązujesz do wagi i kształtu ładowanych do plecaka przedmiotów. Polecamy w takim razie kocher, którzy można spakować do wnętrza garnków. Warto rozważyć nieco większy rozmiar, bowiem różnice w wadze między większymi a mniejszymi garnkami nie są duże, a wtedy posiłki będą obfitsze. Najpopularniejsza na świecie marka to szwedzka Trangia, lecz w sprzedaży znajdziemy też inne – by wymienić Primus, Optimus czy MSR, które zresztą działają na tej samej zasadzie. Wybór jest więc całkowicie subiektywny. Wybór paliwa zależy od własnych priorytetów; jeżeli chcemy, by przygotowywanie posiłków przebiegało szybko, dobry będzie gaz. Jeżeli natomiast zależy nam na stabilności i długotrwałości płomienia oraz gdy ważna jest możliwość zabrania na wędrówkę ilości paliwa dostosowanej do potrzeb, lepszą opcją będzie spirytus.

„Gdzie można się rozstawić z kocherem?”

W Finlandii z reguły można wybierać miejsce bez ograniczeń – pod warunkiem, że zachowujemy się odpowiedzialnie w stosunku do przyrody. A więc kuchenkę stawiamy na podstawie odpornej na wysoką temperaturę – choćby na kamieniu. Najważniejsze jest przestrzeganie obowiązujących w danym miejscu przepisów i regulaminów. Jeśli działamy w zgodzie z nimi, ja najbardziej możemy śmiało rozstawić kuchenkę i przystąpić do przygotowywania posiłku.

„Jaką rolę pełni w kuchence gazowej miedziana rurka?”

Gaz przepływa poprowadzoną nad palnikiem rurką i nagrzewa się w niej, zmieniając przy tym swoją formę z ciekłej na gazową. Zwiększa to wydajność gazu.

„Jaka jest różnica w czasie gotowania między kocherem spirytusowym a gazowym?”

W oparciu o liczne przeprowadzone testy można stwierdzić, że zagotowanie 0,5 l wody na kuchence gazowej trwa około 3 minut (kubek wody zagotujemy w ok. 2 minut), natomiast taką samą ilość wody na kocherze spirytusowym gotuje się prawie 7 minut. Zagotowanie jednego litra wody na gazie to 5,5 minuty, a na spirytusie – 12,5 minuty.

„Podróżuję kamperem, więc waga kuchenki nie ma dla mnie znaczenia. Jaka kuchenka będzie najlepsza?”

W takiej sytuacji można wybrać kuchenkę całkowicie swobodnie i wybór uzależnić wyłącznie od umiejętności kulinarnych. Jeżeli przyrządzanie posiłków ma przypominać grilla w ogrodzie, w naszej ofercie znajdziesz wiele piecyków i grilli przenośnych. Nasi (samozwańczy) mistrzowie kuchni z Addnature polecają grille żeliwne, które można stawiać nad palnikiem gazowym lub nad ogniskiem. Są to urządzenia dość ciężkie, lecz pozwalają przygotowywać bardzo różnorodne posiłki.

„Ciągle nie mogę się zdecydować, czy kupić kuchenkę na gaz, czy spirytusową. Co mam zrobić?”

Zawsze dobrze mieć wybór, a najlepiej kupić i taką, i taką. Pozwoli to przetestować kochery w różnych sytuacjach, a następnie wybrać, która opcja jest lepsza. Można na przykład rozważyć kuchenkę Trangia, w której wystarczy wymienić palnik, a nie trzeba kupować dwóch oddzielnych kompletów.

„Jaka kuchenka jest najlżejsza?"

Jeśli waga ma znaczenie, zalecamy kochery spirytusowe i dopasowaną do czasu wyprawy ilość paliwa. W zależności od potrzeb, warto też wziąć ze sobą na drogę do kompletu garnek.

ZNAJDZIESZ NAS RÓWNIEŻ NA

Copyright © Wszystkie prawa zastrzeżone