Odpowiednie buty na górskie szlaki

Odpowiednie buty na górskie szlaki

Jakie wybrać buty w góry?

Wędrówki po górach wymagają solidnego przygotowania oraz wyposażenia. Podczas tego typu wypraw kluczowe znaczenie mają prawidłowo dobrane buty. Ich zadaniem jest zapewnienie stabilizacji, bezpieczeństwa i komfortu. Dodatkowo mają zmniejszać ryzyko ewentualnych kontuzji. Źle dobrane obuwie, mogą spowodować ból, otarcia i pęcherze. Przy zakupie butów w góry warto zatem wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii.

Na co zwrócić uwagę wybierając odpowiednie buty w góry?

Jakie buty będą najbardziej odpowiednie na wycieczki górskie? Odpowiedź jest prosta – wygodne. Jednak zakup dobrze dopasowanych butów nie jest prosty. Dodatkowo wiąże się z wydatkiem, dlatego warto poświęcić trochę czasu, aby móc cieszyć się odpowiednio dobranym obuwiem. Dobrze jest uwzględnić kilka prostych zasad, które będą miały kluczowe znaczenie.

Odpowiedni rozmiar

Pierwszą z nich jest odpowiedni rozmiar. Buty powinny być mierzone na zmęczonej stopie, czyli najlepiej w godzinach popołudniowych. Jest to istotne, ponieważ w trakcie marszu stopy puchną, zwiększając przy tym swoją objętość, co ma niebagatelne znaczenie. Lekko ciasne buty mogą wtedy obcierać lub uwierać. Dobrze jest zacząć od przymiarki butów o pół numeru wyższe niż te, które standardowo są noszone na co dzień. W przypadku butów zimowych warto pokusić się o rozmiar większe.

Ważną kwestią jest także mierzenie butów w skarpetach, w których będziemy chodzić po górach. But nie może być zbyt ciasny, ponieważ spowoduje ucisk stopy i liczne otarcia. Z kolei w za dużym stopa będzie ocierała o ranty, co przyczyni się do powstawania bolesnych pęcherzy. Dobrej jakości obuwie górskie będzie chronić przed kontuzjami i odciskami, zapewniając komfort, bezpieczeństwo i stabilizację nawet w najtrudniejszych warunkach.

Zakup butów z membraną czy bez

Membrana to specjalny materiał, który jest umieszczony pod warstwą wierzchnią buta. Jej zadaniem jest zapewnienie nieprzemakalności przy jednoczesnej oddychalności. To najlepszy sposób, aby stopa była sucha. Warto zaopatrzyć się w obuwie z membraną GORE-TEX, która zatrzymuje wodą tak, aby nie przedostała się do wnętrza buta, jednocześnie wypuszcza wilgoć na zewnątrz. Dzięki temu jest idealnym wyborem podczas wycieczek górskich.

Podeszwa i jej najważniejsze funkcje

W butach przeznaczonych na górskie tereny bardzo istotna jest podeszwa. Spełnia ona niezwykle ważne funkcje. Bieżnik odpowiada za dobrą przyczepność i amortyzację. Jego zróżnicowanie pozwala na optymalne dostosowanie się obuwia do konkretnego terenu. Ważny jest także gumowy otok, który znajduje się nad linią podeszwy. Jego zadaniem jest zabezpieczenie obuwia przed wodą i ochrona stopy przed kamieniami. Dodatkowo w niektórych modelach obuwia górskiego, istnieje możliwość dopasowania raków, co będzie bardzo przydatne w okresie zimowym lub podczas wycieczek w wysokie partie gór.

Jakie buty będą najbardziej odpowiednie na szlakach górskich?

To, na jakie buty padnie wybór, w dużej mierze zależy od indywidualnych upodobań. Najważniejsze jest, aby były dobrze dopasowane do stopy, zapewniając stabilizację i bezpieczeństwo. Wybierając odpowiednie buty, można zdecydować się na:

Buty górskie

Buty górskie będą dobrym wyborem na nierówny i zróżnicowany teren. Idealnie sprawdzą się na trasach, na których trzeba uważać na korzenie, błoto czy kamienie. Odpowiednio dobrane świetnie zabezpieczają stopę, zapewniając solidną amortyzację i stabilizację. Charakteryzują się trwałością i większą wytrzymałością na uszkodzenia. Doskonale sprawdzają się na zróżnicowanych, jednak nieco mniej wymagających trasach, z niedużym ciężarem plecaka. W obuwiu górskim dużą zaletą jest podeszwa, której zadaniem jest odpowiednia amortyzacja i ochrona przed ewentualnymi kontuzjami.

Buty trekkingowe

Buty trekkingowe przeznaczone są na trudniejsze i bardziej zróżnicowane szlaki górskie. Ten rodzaj obuwia przeznaczony jest dla miłośników wędrówki po wymagających trasach. Ich konstrukcja zapewnia stabilizację, bezpieczeństwo i komfort noszenia. Buty trekkingowe posiadają antypoślizgowy bieżnik, ponadto doskonale sprawdzają się na zróżnicowanym terenie. Dodatkowo bardzo ważna jest podeszwa obuwia. Miękka i elastyczna dobrze sprawdzi się na nieco mniej wymagających trasach. Lekko usztywniona pozwala na wędrówki ze średnio ciężkim plecakiem na bardziej kamienistych drogach. Z kolei gruba, sztywna podeszwa doskonale sprawdzi się na trudnych i wymagających szlakach z dużym obciążeniem. Wybierając buty trekkingowe, warto zdecydować się na model wyposażony w membranę np. GORE-TEX, która zapewnia wysoką wodoodporność, nawet podczas ulewy.

Buty do wędrówki po górach z wysoką czy niską cholewką?

Wybierając odpowiednie obuwie, wiele osób staje przed dylematem: niskie czy za kostkę?

Buty z wysoką cholewką sięgającą za kostkę są bardzo uniwersalne. Mają za zadanie zabezpieczyć stopę przed skręceniem w zróżnicowanym terenie. Idealnie sprawdzą się zatem na trudniejszych i bardziej urozmaiconych szlakach górskich. Wysoka i solidnie wykonana cholewka stabilizuje staw skokowy, zapewniając bezpieczeństwo. To bardzo istotne podczas długich wypraw z dużym ciężarem plecaka. Takie rozwiązanie zapewni komfort i bezpieczeństwo, ponadto nie będziemy czuć przeciążenia.

Podeszwa również ma tutaj duże znaczenie. Na wymagającym szlaku, musi być ona sztywna i odporna na przebicia. Wysoka cholewka zabezpiecza przed wilgocią, błotem czy śniegiem. Miłośnicy górskich wycieczek bardzo chętnie sięgają po ten rodzaj obuwia, niezależnie od pory roku. W okresie zimowym wysoka cholewka jest wręcz obowiązkowa, jednak w cieplejszych miesiącach równie dobrze sprawdza się na szlakach. Konstrukcja tego typu butów zapewnia świetną oddychalność, dzięki czemu idealnie spełniają swoją funkcję niezależnie od pory roku.

Buty sięgające do kostek będą idealnym rozwiązaniem dla osób, które preferują mało wymagające górskie szlaki w okresie od wiosny do jesieni. Dodatkowo są przeznaczone do wędrówek z lekkim obciążeniem plecaka bez ciężkiego sprzętu. Ich główną zaletą jest lekkość, dzięki czemu można wędrować nieco szybciej przy pełnym komforcie. Posiadają świetne parametry przyczepności, dzięki antypoślizgowej gumie, co pozwala na pokonywanie stromych podejść. Warto jednak pamiętać, że nie zabezpieczają one stawu skokowego, przez co łatwiej jest o kontuzję. Nie są również tak stabilne, jak buty z wysoką cholewką, jednak mniejsza sztywność podeszwy zapewnia lepszą precyzję kroku.

Niskie buty są świetnym wyborem na umiarkowane warunki atmosferyczne, gdyż stopa ma swobodny dostęp do powietrza, dzięki czemu wędrówki w wysokich temperaturach będą bardzo komfortowe. Ten rodzaj obuwia sprawdza się także podczas codziennej aktywności.

Zakup odpowiednich butów w góry - co warto przemyśleć

Przed zakupem odpowiednich butów w góry, warto przemyśleć kilka kwestii. Pierwszą z nich jest pora roku, w której zamierzamy wędrować. Inne obuwie sprawdzi się podczas pokonywania ośnieżonych szlaków, natomiast inne w cieplejszych miesiącach. Duże znaczenie ma także waga plecaka oraz ewentualnego sprzętu. Warto pamiętać, że kilkunastogodzinny marsz po górach, obciąża stawy nóg, mocno je nadwyrężając. Długość wędrówki oraz tempo jej pokonywania także jest ważna. Kluczowe jest, aby buty były dobrze dobrane pod względem rozmiaru. Miały odpowiednią podeszwę i śródpodeszwę, cechujące się dobrą przyczepnością, amortyzacją, a także, aby były wygodne.

ZNAJDZIESZ NAS RÓWNIEŻ NA

Copyright © Wszystkie prawa zastrzeżone