Listopad w Tatrach

– jak się przygotować do sezonu zimowego?

Tatry prezentują zimą wysokie walory krajobrazowe, zachęcając do odwiedzin nie tylko narciarzy i snowboardzistów, lecz także miłośników trekkingu. Każda osoba, która chce wybrać się na górską wędrówkę, musi jednak pamiętać, iż nawet najłatwiejszy szlak w zimowych warunkach może stać się niebezpieczny. By zniwelować ryzyko wypadków i czerpać przyjemność z trekkingu po zaśnieżonych Tatrach, należy odpowiednio przygotować się do wyprawy.

Jak przygotować się do zimowych górskich wędrówek?

W ramach przygotowania do zimowych górskich wędrówek warto w pierwszej kolejności zdać sobie sprawę z czyhających na szlakach niebezpieczeństw. Są to przede wszystkim:

  • ▪ stłuczenia i złamania, na które wędrowcy narażeni są szczególnie na oblodzonych trasach,
  • ▪ wychłodzenie organizmu i odmrożenia,
  • ▪ zgubienie szlaku, szczególnie w trudnych warunkach pogodowych,
  • ▪ lawiny, które w górach mogą zdarzać się nawet przy teoretycznie minimalnym zagrożeniu lawinowym.

Osoby wybierające się w Tatry zimą powinny wcześniej:

  • ▪ zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa górskiej turystyki zimowej,
  • ▪ wybrać właściwą, a więc odpowiednią do warunków pogodowych i indywidualnych możliwości trasę,
  • ▪ skompletować odpowiednie wyposażenie i nauczyć się jego poprawnej obsługi.

Buty trekkingowe na listopad w górach

W zdobywaniu niezbędnej wiedzy pomocne mogą się okazać filmy edukacyjne przygotowane przez Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w ramach projektu „Akademia Górska TOPR”. Bezpośrednio przed wyjściem na szlak zalecane jest sprawdzenie na stronach Tatrzańskiego Parku Narodowego informacji o warunkach panujących aktualnie na trasach, a także zapoznanie się z treścią komunikatu lawinowego TOPR.

Odzież na górskie wyprawy zimą

Wędrowcy wyruszający zimą w Tatry muszą być zawsze przygotowani na niskie temperatury, osiągające wartość 20 stopni na minusie, dużą ilość śniegu oraz oblodzone skalne stopnie. Z uwagi na trudne warunki atmosferyczne, strój do zimowego trekkingu w górach powinien być dobrze przemyślany i tak dobrany, by nie dopuścić do wychłodzenia, a równocześnie nie stanowić nadmiernego obciążenia. Niezbędne jest stosowanie warstw, które mogą być usuwane podczas podejść i dokładane w czasie postojów lub zejść, dla zapewnienia maksymalnego komfortu termicznego.

Bielizna i odzież bazowa

Pierwszą warstwą odzieży, która zapewnia doskonałą termoizolację i zapobiega utracie ciepła nawet przy bardzo niskich temperaturach na górskim szlaku, jest odpowiednio dobrana bielizna sportowa. Doskonałym wyborem są bokserki, staniki, koszulki i legginsy wykonane z wełny merynosów. Wełna ta posiada naturalne właściwości antybakteryjne i neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Uszyta z niej bielizna zapewnia maksymalną przewiewność i odprowadzanie wilgoci, umożliwiając właściwe oddychanie skóry. W katalogu sklepu Addnature dostępna jest termoizolacyjna bielizna sportowa z wełny merynosów takich marek, jak Icebreaker, super.natural, Aclima czy też Woolpower .

Odzież izolacyjna

Osoby wybierające się na górski szlak zimą powinny posiadać odzież izolacyjną w postaci wełnianego swetra lub wykonanej z wysokiej jakości syntetycznych włókien bluzy. Ubrania powinny przepuszczać powietrze i być uszyte z tkanin hydrofobowych, ważne jest więc, by unikać bawełny, która szybko nasiąka wodą i bardzo wolno wysycha.

Kurtka softshell

Kurtki softshell zapewniają maksymalną swobodę ruchów w trakcie aktywności fizycznej. Wykonane są z elastycznych, szybkoschnących materiałów syntetycznych oferujących wysoki poziom termoizolacji. Doskonale sprawdzają się jako warstwa środkowa. W sklepie Addnature dostępne są idealne na górskie wędrówki polarowe kurtki sofshell marki Mammut.

Kurtki puchowe i syntetyczne

Warstwą zatrzymującą ciepło podczas zimowego trekkingu w górach są kurtki puchowe lub posiadające ocieplenie z włókien syntetycznych. Przystosowane do dalekich wędrówek modele wykonane są z wodoodpornych i wiatroszczelnych tkanin, które zapewniają odpowiedni komfort termiczny i ochronę przed deszczem, mokrym śniegiem oraz silnymi podmuchami wiatru. Producentami wysokiej jakości kurtek puchowych i syntetycznych idealnych do użytkowania na górskich szlakach są między innymi marki Patagonia, Marmot oraz Jack Wolfskin.

Spodnie trekkingowe

Spodnie trekkingowe powinny oferować ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych i umożliwiać łączenie z bielizną termiczną. Muszą być wygodne i zapewniać swobodę ruchów. Spodnie trekkingowe powinny być wykonane z wytrzymałych na rozdarcia, hydrofobowych i wiatroodpornych materiałów.

Buty trekkingowe

Niezwykle istotnym elementem ubioru, zapewniającym termoizolację i ochronę przed działaniem czynników atmosferycznych na górskim szlaku, są buty trekkingowe. Obuwie powinno być odpowiednio wysokie, by zapobiegać przedostawaniu się śniegu od góry. Musi być również nieprzemakalne i zapewniać właściwą przyczepność. Odpowiednio dobrane buty trekkingowe powinny stabilizować stopę, równocześnie jednak zapewniając dodatkowe miejsce na palce, co jest istotne przy intensywnym wysiłku i w trakcie schodzenia z góry. W sklepie Addnature dostępne jest obuwie do górskich wędrówek wiodących producentów wyposażenia outdoorowego, takich jak Mammut, Salewa i La Sportiva.

Akcesoria w góry

Na górskim szlaku zimą niezbędne jest również posiadanie odpowiednio dopasowanej do głowy czapki, która zapewnia komfort termiczny i właściwie odprowadza wilgoć, ocieplanej chusty kominowej, chroniącej szyję przed zimnem i wiatrem, a także pary ocieplanych, wykonanych z wodoodpornej tkaniny rękawic.

Sprzęt przydatny podczas górskich wypraw

Przed wybraniem się w Tatry zimą konieczne jest również skompletowanie sprzętu przydatnego podczas górskich wypraw.

Plecak trekkingowy

Na szlaku niezbędne jest posiadanie odpowiedniego plecaka trekkingowego, zapewniającego komfort użytkowania nawet na najcięższych trasach. Plecaki tego typu powinny być wyposażone w zintegrowane, regulowane pasy biodrowe i piersiowe, system wentylacji pleców, a także wygodne, amortyzowane pasy na ramiona. Istotne, by posiadały również liczne kieszenie, uchwyty i przegrody umożliwiające wygodne przenoszenie, niezbędnego na szlaku sprzętu. Plecaki trekkingowe powinny być wykonane z odpornych na uszkodzenia, wodoszczelnych materiałów i dawać możliwość załączenia systemu hydracyjnego.

Okulary przeciwsłoneczne i gogle

Osoby wybierające się na wyprawę pieszą w góry powinny zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne lub gogle, posiadające soczewki polaryzacyjne lub zabarwione, które oferują stuprocentową ochronę przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania UV. W sklepie Addnature dostępne są okulary i gogle takich wiodących producentów, jak<strong> Red Bull SPECT, Julbo oraz Oakley.

Kijki trekkingowe

Na trudniejszych trasach przydatne mogą okazać się kijki trekkingowe, wykonane z lekkich, a przy tym trwałych i odpornych na uszkodzenia materiałów, przede wszystkim aluminium, włókna węglowego oraz kompozytu węglowego. W katalogu sklepu Addnature znajdują się kijki składane i teleskopowe z uchwytami, które doskonale leżą w dłoni, oraz pętlami służącymi do mocowania wokół nadgarstka.

Na zimową wędrówkę w Tatrach należy również zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy, mapę, kompas, latarkę-czołówkę, a także termos z ciepłą herbatą i wysokokaloryczny prowiant. Wskazane jest ponadto posiadanie sprzętu lawinowego – detektorów, czujników, sond oraz łopat – również dostępnego na stronie internetowego sklepu Addnature.

Idealne trasy na zimowy trekking w Tatrach

Tatrzański Park Narodowy zamyka zimą, w okresie od 1 grudnia do 15 maja, następujące szlaki:

▪ Morskie Oko – Świstówka – Dolina Pięciu Stawów Polskich,

▪ Szlak na Czerwone Wierchy od Doliny Tomanowej do Chudej Przełączki,

▪ Szlak na Giewont od Przełęczy w Grzybowcu po Przełęcz Kondracką Wyżnią.

Pozostałe szlaki są otwarte cały rok, o ile nie pojawią się przesłanki do ich zamknięcia – szczególne zagrożenia lub względy przyrodnicze. Wśród najpiękniejszych tatrzańskich tras na zimowy trekking można wymienić:

▪ Wierch Poroniec – Rusinowa Polana – Wiktorówki – Zazadnia,

▪ Brzeziny – Psia Trawka – Gęsia Szyja – Rusinowa Polana – Wierch Poroniec,

▪ Jaszczurówka – Dolina Olczyska – Kopieniec – Cyrhla,

a także trasę ze schroniska na <strong>Polanie Chochołowskiej do Grzesia.

ZNAJDZIESZ NAS RÓWNIEŻ NA

Copyright © Wszystkie prawa zastrzeżone