Najciekawsze trasy trekkingowe na jesień

Najciekawsze trasy trekkingowe na jesień
 

 

Gdy rośliny zmieniają kolor na brązowy, a zwierzęta przygotowują się na długi sen, piesze wędrówki jesienią są unikalnym, choć niezbyt często wykorzystywanym doświadczeniem. Zewsząd otaczają nas brązowo-żółte kolory, a dusząca wilgoć lata ustępuje miejsca chłodniejszej, przyjemniejszej aurze, która staje się coraz chłodniejsza im dalej na północ. Dlatego ze spokojem możemy oczekiwać nadchodzącej zimy, korzystając z ostatnich aktywności na świeżym powietrzu w tym roku. Wybierzmy się na jesienną wyprawę!

Aby móc w pełni wykorzystać jesienny klimat, opracowaliśmy szereg planów wypraw sezonowych, które pokażą Wam różnorodność jesieni. Obejmują one wycieczki, które zabiorą Was w doliny, wzdłuż rzek, na rozległe pastwiska i do zacisznych lasów, a także na bardziej wymagające szlaki, z których będzie można zdobyć niejeden szczyt. Poniżej znajduje się mapa pokazująca położenie każdej opracowanej przez nas trasy oraz potrzebne informacje.

 

Nie ma więc na co czekać. Zakładajcie buty turystyczne, zapinajcie kurtki i wychodźcie z domów, by pooddychać świeżym i czystym powietrzem jesieni.

 

Przejdź do tras:

 

 

Park Kampinoski Położony nieopodal Warszawy, Kampinoski Park Narodowy został założony w 1959 r. i rozciąga się na obszarze 38 544 hektarów. Wśród miejsc szczególnie wartych uwagi należy wymienić cmentarz partyzantów z 1944 r., Muzeum Puszczy Kampinoskiej w Granicy, pomnik poświęcony pisarzowi Henrykowi Sienkiewiczowi w Lipkowie i Żelazową Wolę, miejsce urodzenia Fryderyka Chopina. Cechą charakterystyczną krajobrazu samego parku jest prawdziwie unikatowy kontrast pomiędzy wydmami i bagnami. Na wydmach dominują lasy sosnowe i dębowo-grabowe a na obszarach bagnistych różnego rodzaju łąki, turzycowiska, zarośla i łęgi. Dziś Kampinoski Park Narodowy i otaczająca go pradolina Wisły z piaszczystymi wysepkami, łąkami i zaroślami stanowi niezwykle ważne siedlisko dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Bujna roślinność spowodowała wzrost populacji łosi, które zaczęły migrować do pobliskich skupisk leśnych.

 

 

Spacery po lasach i po plażach wyspy Wolin

Woliński Park Narodowy usytuowany jest na wyspie Wolin w północno-zachodniej części Polski w pobliżu Międzyzdrojów, popularnej letniej miejscowości wypoczynkowej. Ten park narodowy najbardziej znany jest ze stromych klifów, które w najwyższym punkcie górują nad wybrzeżem na wysokości 60 metrów. Zapierający dech w piersiach widok ze szczytów klifu można podziwiać w punkcie widokowym na Wzgórzu Gosań, do którego spacerem dojdziemy z drogi głównej. Inną charakterystyczną atrakcją parku są żyjące w lesie żubry. Wiele z nich, jak też inne okazy leśnej fauny, jak jelenie czy dziki, można podziwiać w rezerwacie zamkniętym. Woliński Park Narodowy cieszy się sympatią miłośników spacerów po lesie dębowym i bukowym. Ścieżki są dobrze oznaczone, a po większości z nich można poruszać się także na rowerach górskich.

Spacery po lasach sosnowych Borów Tucholskich

Park Narodowy Bory Tucholskie położony jest w południowej części województwa pomorskiego i stanowi część Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Na jego obszarze znajdują się głównie lasy sosnowe, torfowiska i jeziora. Bory Tucholskie to największe lasy w Polsce zamieszkałe przez iele gatunków fauny i flory. Napotkać tu można jelenie, dziki, wydry, łasice i nawet dzikie wilki! Park jest znany jako raj dla obserwatorów ptaków, gdyż można w nim spotkać ponad 100 ich gatunków. W parku wyznaczone są przeróżne szlaki, z których można korzystać w czasie wycieczek pieszych i na rowerach górskich.

Biebrzański Park Narodowy

Biebrzański Park Narodowy w południowo-wschodniej Polsce to największy park narodowy w kraju i zarazem największe w Europie naturalne torfowisko - stanowi niezwykle ciekawy ekosystem dający schronienie ptactwu wodnemu. Biebrzański Park Narodowy rozciąga się na obszarze 59 223 hektarów, poprzez torfowiska aż do doliny rzeki Biebrzy. Największą atrakcja parku jest malownicza topografia i wyjątkowo bogate siedliska dzikich zwierząt i roślin. Bagna rzeki Biebrzy znane są na całym świecie jako lęgowisko dla 235 rzadkich gatunków europejskich ptaków wodnych i ptaków drapieżnych, w tym dla 157 gatunków ptaków gniazdujących. Wiosną, gdy rzeka Biebrza wylewa na liczące kilkanaście kilometrów kwadratowych tereny zalewowe, gromadzą się tam tysiące ptaków migrujących. Na specjalnych platformach widokowych towarzyszy im wtedy niemal tak samo liczna grupa obserwatorów ptactwa.

Karkonosze

Karkonoski Park Narodowy to liczący 55,75 km kwadratowych pas ciągnący się na długości około 25 kilometrów wzdłuż granicy polsko-czeskiej. Obszar zdominowany przez lasy świerkowe występujące na wysokości 1250 metrów nad poziomem morza, a także charakterystyczne kotły, czyli olbrzymie zagłębienia w górach wyrzeźbione w czasie epoki lodowcowej przez przemieszczające się masy lodowe i otoczone stromymi urwiskami. Po polskiej stronie Karkonoszy znajduje się 6 kotłów, z których najpiękniejsze są Kocioł Małego Stawu, Kocioł Wielkiego Stawu obok masywu Śnieżki oraz Śnieżne Kotły u stóp Wielkiego Szyszaka. Pasmo Karkonoszy znane jest z surowego klimatu, obfitych opadów deszczu (w zimie śniegu) i bardzo zmiennej pogody z silnymi wiatrami i mgłami o każdej porze roku. Jak pokazują statystyki, najlepsza pogoda występuje w styczniu, lutym, maju oraz we wrześniu, idealnie na jesienne wędrówkipo górach.

Bieszczady - Osadzki Wierch

Okolice Bieszczad na odległym południowo-wschodnim krańcu Polski to położony między Ukrainą i Słowacją region gęstych lasów i otwartych połonin. Słabo zaludniony i dziewiczy, jest jednym z najpiękniejszych obszarów Polski. Ponieważ udogodnienia dla turystów są raczej skromne, drogi nieliczne, a transport publiczny mocno ograniczony, region ten zachowuje swoją względną odrębność i stanowi ulubiony kierunek wędrówek po nieutartych szlakach dla miłośników natury i pieszych rajdów. Wspinaczka na Hasiakową Skałę i Osadzki Wierch jest pełna fantastycznych widoków na otwartą panoramę tego górskiego krajobrazu. Na szczycie Hasiakowej Skały znajduje się schronisko PTTK Chatka Puchatka. Dotarcie na drugi szczyt zajmie około półtorej godziny. Tu już można pozwolić sobie na dłuższą przerwę, usiąść na łące i podziwiać piękno krajobrazu.

Zakopane

Położone u podnóża Tatr Zakopane to najbardziej znana górska miejscowość wypoczynkowa w Polsce. To wyśmienita baza do letnich wycieczek i zimowych wypraw narciarskich, choć w szczycie sezonu może być nieco zatłoczona. Obok zajęć na świeżym powietrzu Zakopane znane jest także z rozmiarów i piękna drewnianych wiosek pochodzących z końca XIX i początku XX wieku.

 

 

O komoot

Dla milionów ludzi, aplikacja komoot to klucz do przygody w naturze. Odkrywanie nowych terenów, wycieczki atrakcyjnymi szlakami turystycznymi, przejażdżki rowerowe sprawdzonymi trasami – zastosowana technologia pozwala na wyszukanie ciekawych tras i ich zaplanowanie. Kolejnym krokiem już jest tylko start w przygodę!

Szlaki prowadzące w najpiękniejsze miejsca w naturze. Prosta nawigacja ułatwiająca zaplanowanie outdoorowej przygody. Komoot sprawia, że poznawanie świata nigdy nie było prostsze!

Więcej o komot: Przejdź do komoot

 

 
ZNAJDZIESZ NAS RÓWNIEŻ NA

Copyright © Wszystkie prawa zastrzeżone