Addnature sklep internetowy - addnature
14 DNI NA ZWROT TOWARU
DARMOWA WYSYŁKA OD 499 ZŁ,-6
TEMATY POMOCY
Slackline - balansuj na taśmie
Slackline - balansuj na taśmie
W tej kategorii oferujemy sprzęt do Slackline. Jest to dyscyplina sportowa, w której lina jest zawieszona pomiędzy dwoma drzewami, a osoba chodzi oraz wykonuje różne triki na taśmie. Wyważenie oraz balansowanie na taśmie wymaga dobrej koordynacji i koncentracji. Taśma ma zazwyczaj około 3 cm w związku z czym utrzymanie równowagi wymaga dobrej kondycji mięśni. Najważniejszym sprzętem jaki potrzebujemy jest specjalna lina i dobrej jakości sprzęt mocujący, a wszystko to znajdziemy w naszym sklepie.

Slackline

0 Artykuł
Niestety ta lista nie zawiera żadnych produktów

Slackline - wyposażenie w sklepie Addnature.pl

Tak jak w przypadku chodzenia po linie, tak i w uprawianiu slackline bardzo istotne jest posiadanie dobrego refleksu i umiejętność zachowania równowagi nawet kilka lub kilkaset metrów nad ziemią. Jednak na tym podobieństwa się kończą – osoby, które uprawiają tę dyscyplinę, chodzą nie po cienkiej linie, a po szerokiej na około 2,5-3 cm lub 5 cm taśmie, cechującej się większą elastycznością, nawet mimo solidnego naciągnięcia. Poruszanie się po taśmie i wykonywanie akrobacji nad ziemią wymaga także nieco innej techniki, niż ta, której uczą się linoskoczkowie.

Slackline

Co warto wiedzieć o slackline?

Dyscyplina ta narodziła się na przełomie lat 70. i 80. XX wieku w Stanach Zjednoczonych – w dolinie Yosemite w Kalifornii, gdzie nie brak urwisk, stromych zboczy, przepaści i rozpadlin oraz oczywiście zapierających dech w piersiach widoków. Adam Grosovsky, fan wspinaczki, zaczął trenować chodzenie po taśmach na sporych wysokościach. Zanim jednak przeszedł po raz pierwszy nad głęboką rozpadliną, Adam wraz ze znajomymi ćwiczył na łańcuchach między słupkami otaczającymi parking, na linach i kablach, a wreszcie na specjalnych taśmach.

Kiedy Grosovsky zdołał opanować kilka trudniejszych trików, takich jak stanie na rękach na taśmie rozpiętej nad ziemią, poznał Jeffa Ellingtona, z którym zaczął trenować, pokazując swoje umiejętności w różnych miejscowościach na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.

Slackline to nie tylko chodzenie po linie – a właściwie chodzenie po taśmie, ponieważ zawodnicy i amatorzy tej dyscypliny w czasie przejścia między punktami zaczepienia taśmy wykonują liczne triki, m.in. stanie na rękach lub na jednej ręce i jednoczesne wprawianie taśmy w ruch, podskoki, salta itd.

Odmiany slackline

Z czasem dyscyplina ta zaczęła zyskiwać coraz większą popularność – najpierw na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, potem w całym kraju, wreszcie także w innych częściach świata. W ciepłe dni w wielu parkach również w Polsce można spotkać osoby rozpinające taśmę między dwoma drzewami i próbujące utrzymać równowagę kilkadziesiąt centymetrów nad ziemią.

Wraz z rozwojem slackline pojawiły się różne odmiany tego sportu:

  • Trickline – to najpopularniejsza odmiana, w której nie potrzeba mieć specjalistycznego sprzętu, można uprawiać ją praktycznie wszędzie. Wystarczy taśma o długości od kilku do kilkunastu metrów długości – zawieszona jest na wysokości kilkudziesięciu centymetrów, a chodzące po niej osoby wykonują w czasie przejścia różne triki – obroty, stanie na rękach, salta. Dzięki coraz lepszych technikach stosowanych do produkcji wytrzymałych taśm i sprzętu do ich naciągania zawodnicy mogą wykonywać coraz trudniejsze akrobacje.
  • Longline – w tej odmianie taśmy mają od kilkudziesięciu do 150 metrów długości i zawieszane są ponad metr na ziemią. Rekordzista pokonał trasę aż 384 metrów, na specjalnej, długiej taśmie.
  • Highline – taśmy mają długość kilku-kilkudziesięciu metrów, ale zawieszane są na dużych wysokościach nad ziemią (kilkanaście lub kilkadziesiąt metrów, niekiedy nawet kilkaset). W tej dyscyplinie zawodnicy korzystają z asekuracji i muszą posiadać umiejętności alpinistyczne. Uprząż alpinistyczna stanowi zabezpieczenie przed upadkiem z dużej wysokości, choć zawodnicy o dużym doświadczeniu czasem wykonują przejścia bez zabezpieczeń. Highline bywa uprawiane także w naturalnym otoczeniu, np. w górach – w tym celu do zamocowania taśmy często wykorzystuje się specjalnie przygotowane miejsca, w których są już gotowe solidne zakotwiczenia, używane m.in. przez ratowników górskich. W tej dyscyplinie kluczowe jest prawidłowe, bezpieczne umocowanie taśmy.
  • Urbanlining – dyscyplina ta wiąże się z miejscem – akrobacje uprawiane są w parkach miejskich lub na ulicach i placach. Fani tego stylu wybierają najczęściej szerokie taśmy, mające nawet 5 cm szerokości, zwłaszcza do odmiany trickline. Im taśma jest szersza, tym bardziej będzie sztywna – ułatwia to także wykonywanie akrobacji, charakterystycznych dla tego stylu. Do większych odległości wybierane są węższe taśmy.
  • Waterlining – dyscyplina uprawiana na taśmie zawieszonej nad wodą. To doskonała opcja dla osób uczących się chodzenia po taśmie (w razie upadku do wody nie ryzykują kontuzji, jak to ma miejsce w sytuacji upadku z taśmy zawieszonej nad ziemią). Przed wyborem miejsca do treningu warto upewnić się, że dany akwen jest wystarczająco głęboki, a na dnie nie ma żadnych nierówności czy pozostawionych odpadów. Warto sprawdzić także, czy w danym miejscu nie pływają łodzie.
  • Slackline yoga – odmiana ta łączy slackline oraz pozycje jogi – w tym sporcie można pracować nad swoimi umiejętnościami koncentracji, nad siłą mięśni, równowagą, technikami oddechowymi oraz zachowaniem spokoju w utrudnionych warunkach.
  • Windlining – uprawianie slackline w bardzo wietrznych, trudnych warunkach. W czasie treningu zawodnik nieustannie próbuje pokonać opór wiatru oraz utrzymać się na taśmie.
  • Freestyle – dyscyplina uprawiana na linie o niskiej sile naciągnięcia.
Wyposażenie do slackline

Do różnych odmian dobierane są odpowiednie akcesoria. Niezbędna jest taśma o dopasowanej szerokości, a także elementy do jej zamocowania i naciągnięcia w pożądanym stopniu. Wielu slacklinerów korzysta z dodatkowych zabezpieczeń – na początku treningu mogą to być maty porozkładane na ziemi, a w przypadku uprawiania highline dodatkowe uprzęże do asekuracji w razie upadku.

Jak dobrać taśmę do slackline?

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę ze slackline, czy też masz już w tej dyscyplinie pewne doświadczenie, najistotniejszym gadżetem, bez którego uprawianie tego sportu będzie niemożliwe, jest oczywiście odpowiednia taśma. W sklepie Addnature.pl znajdziecie nowoczesne taśmy do slackline, zaprojektowane przez cenionych producentów i dostarczające potrzebne parametry.

Dopasowanie odpowiedniej taśmy do swoich potrzeb zależy przede wszystkim od jej szerokości – węższe taśmy zapewniają większą elastyczność, są nieco bardziej giętkie, dlatego nadają się przede wszystkim do chodzenia. To doskonały wybór dla początkujących, chcących nauczyć się przede wszystkim podstawowych trików i zachowywania równowagi, oraz dla osób trenujących longline, czyli chodzenie po taśmie na dłuższych odległościach.

Szersza taśma – pięciocentymetrowa – będzie lepiej nadawać się do wykonywania akrobacji. Wybór szerokiej taśmy wiąże się jednak z większym stopniem trudności chodzenia po niej – szersza taśma wprawiana jest w drgania, przez co trudniej utrzymać na niej równowagę, zatem nie jest to polecana opcja dla osób dopiero zaczynających uprawianie slackline.

Jeśli dopiero zaczynasz uczyć się slackline warto na początku wybrać gotowy zestaw, przygotowany przez wybranego producenta: taśmę oraz napinacz, szekle i pętle do zamocowania taśmy. Dzięki temu można od razu rozpocząć naukę. Wraz ze wzrostem swoich umiejętności możesz dopasować poszczególne elementy zestawu do swoich potrzeb.

Profesjonalni slacklinerzy przy zakupie będą zwracać uwagę nie tylko na długość taśmy, ale również na gęstość materiału, wytrzymałość i rozciągliwość oraz maksymalne obciążenia. W Addnature.pl znajdziecie zestawy slackline lub pojedyncze akcesoria.

Uprawiaj slackline z Addnature.pl

W ofercie sklepu Addnature.pl znaleźć można profesjonalne zestawy dla dzieci i początkujących, a także dla osób bardziej zaawansowanych w tej dyscyplinie. Dzięki współpracy z producentami Gibbon, Elephant czy Slackline-Tools skompletujecie zestaw odpowiadający zróżnicowanym potrzebom.