Addnature sklep internetowy - addnature
14 DNI NA ZWROT TOWARU
DARMOWA WYSYŁKA OD 499 ZŁ,-6
TEMATY POMOCY

Przewodnik Addnature:
Cudowna wełna Merino

Odzież Merino, dzięki naturalnym właściwościom wełny pochodzącej od merynosów świetnie nadaje się do uprawiania sportów na świeżym powietrzu. Także tych wyczynowych i w wymagających warunkach pogodowych.

Kiedy pierwszy zespół ekspedycyjny pod kierownictwem Norwega Roalda Amundsena dotarł do bieguna południowego roku, nosił wełnianą bieliznę i swetry. Naturalne właściwości tego materiału pozwoliły Amundsenowi i jego ludziom przetrwać -50C zimna, co pomogło im w drodze do sukcesu.

To dlatego, że jedną z wielu zalet wełny jest jej oddychalność czy też "buforowanie wilgoci"; Posiada ona zdolność odtransportowywania pary wodnej i uwalniania jej na zewnątrz. Ta naturalna funkcja zapewniała Amundsenowi i jego ludziom ciepło i suchość.

Tak było ponad sto lat temu. Od tego czasu wełna jako materiał stosowany w produkcji odzieży do sportów outdoorowych przez ten czas wciąż ewoluowała. Wełna od owcy merynosowej oferująca znacznie lepszą oddychalność niż wełna, którą nosił Amundsen - sprawdza się zarówno w gorących, jak i zimnych warunkach. Historia wełny to także historia ewolucji i innowacji.


Wielkie pytanie

Zanim przejdziemy do konkretów, wyjaśnijmy sobie jedną kwestię: "czy ta wełna drapie?". Jest to pytanie, jakie jest nam zadawane w kontekście stale rosnącej popularności artykułów outdoorowych na bazie wełny Merino w naszym sklepie Addnature.

Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Warto wspomnieć, że wełna nie jest alergenem, a drapanie, którego wiele osób się obawia, jest spowodowane jakością włókna, a nie samą wełną. Tak więc sprowadza się to do noszenia produktów wełnianych o wyższej jakości, a to jest specjalność merino. W rzeczywistości badania wykazały, że odzież z superdelikatnej przędzy merynosowej może być nawet noszona przez osoby, które mają wrażliwą skórę.

© The Woolmark Company

Przewodniczka stada

Istnieje wiele rodzajów wełny pochodzących od różnych zwierząt - na przykład owiec, alpak, wielbłądów i oposów. Owce są głównymi „dostawcami” włókna wełnianego, a merynosy ze swoja delikatną okrywą włosową są wiodącym wyborem na dzisiejszym rynku wełny. A jeśli chodzi o wydajność i komfort odzieży dla aktywnych, merino przewodzi stadu.

© The Woolmark Company

Merino w akcji

© Aclima
© Aclima
© Aclima

Włókna sztuczne i prace nad ich ulepszaniem to proces, który nie trwa dłużej niż zaledwie pół wieku, podczas gdy ewolucja udoskonala zalety wełny, takie jak oddychalność i regulacja temperatury, od tysięcy lat. Ma więc dużą przewagę.

Podczas wędrówek po górach lub biegania na szlaku chcemy uniknąć przegrzania czy podrażniania skóry. Pocenie się jest regulatorem temperatury ciała - odparowanie cieczy z powierzchni skóry powoduje efekt chłodzenia. Niektóre ubrania mogą zakłócić ten proces i spowodować przegrzewanie. Natomiast odzież wykonana z wełny merynosowej, dzięki naturalnemu procesowi wymiany pary wodnej, chłodzi ciało i mięśnie, pozwalając nam na wykonywanie ćwiczeń na wyższych poziomach intensywności. Możesz więc na zawsze pożegnać się z lepkością od potu.

Coraz więcej odzieży outdoorowej i wyczynowej produkuje się z wełny merino, od skarpet kompresyjnych, czapek i butów po wkładki do śpiworów, kurtki i bieliznę.


Zrównoważony rozwój wełny

Wełna jest materiałem w 100% odnawialnym i biodegradowalnym. Każdego roku owce produkują runo, co sprawia, że wełna jest naturalnym i odnawialnym zasobem. Podczas gdy inne włókna i wiele tekstyliów wytwarza się z produktów opartych na węglu, tylko niektóre z nich, jak wełna, są same w sobie przetworzonym węglem.

Wypasając się, owce wychwytują węgiel zmagazynowany w roślinach i wykorzystują go do produkcji wełny, która zawiera go około 50%. Po utylizacji wełna nabiera właściwości nawozu, powoli uwalniając cenne składniki odżywcze i węgiel z powrotem do gleby. Odzież na bazie wełny, w przeciwieństwie do odzieży wykonanej z wielu tkanin syntetycznych, nie ma mikroplastiku, który, jak pokazują badania, dostaje się w obieg i zanieczyszcza naszą planetę.

© The Woolmark Company

Pielęgnacja

Wełna ma złą sławę, jeśli chodzi o pielęgnację i konserwację. Wiele osób uważa, że pranie jej jest skomplikowane i czasochłonne lub wymaga kosztownej wycieczki do pralni chemicznej. To nie jest prawda. W rzeczywistości, wiele ubrań outdoorowych na bazie merino można prać w pralce.

Oto kilka kluczowych wskazówek, jak prawidłowo pielęgnować odzież merynowsową:

  • Należy zawsze stosować się do zaleceń podanych na etykiecie pielęgnacyjnej odzieży.
  • Przed praniem odwróć ją na drugą stronę.
  • Po lekkim użytkowaniu należy rozważyć raczej przewietrzenie niż pranie. Rozłóż ją na płasko lub rozwieś na zewnątrz.
  • Daj jej 24 godziny przed ponownym założeniem.
  • Powieś wełniane rzeczy np. w zaparowanej łazience po rozpakowaniu, aby usunąć zagniecenia i odświeżyć.
  • Podczas prania należy używać łagodnych lub przeznaczonych do wełny detergentów. Unikaj silnych detergentów i wybielaczy.
  • Unikaj płynów do płukania tkanin.
  • Po wysuszeniu rozłożyć na suchym ręczniku i spłaszczyć ewentualne zagniecenia. Unikaj wystawiania jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Suszenie na wieszakach może spowodować rozciągnięcie produktu lub utratę jego kształtu.

Kontynuacja przygód z wełną

Ponad sto lat po tym, jak Amundsen i jego załoga dotarli na biegun południowy i z powrotem, poszukiwacze przygód i sportowcy na nowo odkrywają cuda wełny, a w szczególności odzieży merino produkowanej przez takie firmy jak na przykład Aclima.

Tonje Blomseth, na przykład, jest norweską podróżniczką, która wybiera odzież merino na swoje liczne ekspedycje za koło podbiegunowe. Przemierzyła całą Norwegię, z południa na północ, jeździła na nartach w krajach nordyckich i eksplorowała Alaskę - a merino zapewniało jej ciepło i suchość przez ten cały czas. A my możemy zapewnić, że wełna merino będzie nadal ewoluować jako tkanina wybierana przez poszukiwaczy przygód.

© Aclima