Materiały naturalne

Bez wątpienia istnieje tkanina na każdą okazję - niezależnie od tego, czy zależy nam na komforcie chłodzenia w letnie upały, ciepłym śnie, czy na regulacji temperatury ciała. Pytanie brzmi: kiedy wybrać którą? Czy należy wziąć pod uwagę kwestie środowiskowe lub moralne? W tym przewodniku przyjrzymy się bliżej naszym najpopularniejszym materiałom pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz poznamy kilka certyfikatów, które wspierają Twoje wysiłki w zakresie odpowiedzialnych zakupów .


Materiały pochodzenia roślinnego

Bawełna

Słowo "bawełna" pochodzi od arabskiego słowa قطن (quton). Dziś materiał ten znajduje się w niemal każdej szafie i portfolio marki, i nietrudno zgadnąć dlaczego.

Sam materiał jest łatwy w utrzymaniu i wszechstronny w użyciu, ale także miękki i wygodny w noszeniu. W ciepłe dni oferuje świetną oddychalność i właściwości odprowadzania wilgoci.

Pro tip: Produkcja konwencjonalnej bawełny wymaga dużej ilości wody, gruntu i środków chemicznych. Wybierz bawełnę organiczną, aby uniknąć nawozów sztucznych i herbicydów. Szukaj certyfikatów GOTS i OCS lub bluesign i OEKO-TEX, które nie pozwalają na stosowanie szkodliwych substancji chemicznych.

Główne cechy: Miękka, oddychająca, odprowadzająca wilgoć
Idealne dla: Codzienne użytkowanie, podróżowanie
Produkty: Koszulki, koszulki z długim rękawem, kurtki, spodnie
Certyfikaty: bluesign APPROVED, bluesign PRODUCT, GOTS, OCS Blended, OCS 100, Standard 100 by OEKO-TEX

Konopie

Konopie to jedno z najstarszych na świecie i najmocniejszych włókien roślinnych. Jego oddychające i szybkoschnące właściwości są idealne na wyjątkowo ciepłe letnie dni, podczas gdy jego właściwości antyzapachowe pozwalają na noszenie go dłużej między praniami.

Tkanina jest wykonana z łodygi konopii - odpornej rośliny, która jest dobrze przystosowana do uprawy w wielu obszarach świata (w tym w Europie). Jednak proces tworzenia tkaniny konopnej może być pełen chemikaliów, a wybielacz jest wymagany, aby uczynić to włókno białym.

Na szczęście certyfikaty bluesign i OEKO-TEX pomogą Ci prześwietlić tkaniny pod kątem obecności szkodliwych substancji. Dodatkowe punkty za to, jeśli produkt posiada logo GOTS lub OCS - oznacza to, że konopie były uprawiane ekologicznie.

Główne cechy: Trwałe, regulujące temperaturę, oddychające
Idealna dla: Codzienne użytkowanie, podróżowanie
Produkty: Koszulki, koszulki z długim rękawem, spodnie, bielizna.
Certyfikaty: bluesign APPROVED, bluesign PRODUCT, GOTS, OCS Blended, OCS 100, Standard 100 by OEKO-TEX

Len

Kolejnym starym, ale dobrym rozwiązaniem jest len - tkanina, której zaletą jest oddychalność, ochrona przed promieniowaniem UV i naturalny efekt chłodzenia. To idealna tkanina na podróże i wyjątkowo słoneczne letnie dni.

Len jest pozyskiwany z mocnych łodyg rośliny lnu, która dobrze rośnie w europejskiej glebie. Wadą jest to, że często stosuje się środki chemiczne, aby uczynić to twarde włókno miękkim, a aby uczynić to gęste włókno białym, potrzebny jest intensywny proces wybielania.

Szukasz pościeli bez szkodliwych substancji chemicznych? Certyfikaty bluesign i OEKO-TEX służą pomocą. A może masz ochotę na len uprawiany ekologicznie, bez syntetycznych środków produkcji rolnej? Powie Ci o tym certyfikat GOTS i OCS!

Główne cechy: Trwały, oddychający, chłodzący
Idealne dla:
Codzienne użytkowanie, podróżowanie
Produkty: Koszule, sukienki, spodnie
Certyfikaty: bluesign APPROVED, bluesign PRODUCT, GOTS, OCS Blended, OCS 100, Standard 100 by OEKO-TEX

Bambus

Wygląda jak drzewo, więc trudno sobie wyobrazić, że bambus w rzeczywistości należy do rodziny traw. Uważa się, że pochodzi z Chin, gdzie ludzie od dawna wykorzystywali jego właściwości szybkiego wzrostu - nawet do 1 metra dziennie!

To trwałe włókno coraz częściej trafia do naszych szaf, jest miękkie i wygodne w noszeniu. Jego właściwości odprowadzające wilgoć, wentylujące i antybakteryjne sprawiają, że jest szczególnie przyjemne w wyjątkowo ciepłe dni.

Przetwarzanie bambusa w włókno to proces, który często wymaga użycia wielu szkodliwych substancji chemicznych. Możesz tego uniknąć, wybierając produkty z certyfikatem bluesign lub OEKO-TEX. Martwisz się o wylesianie i ochronę bioróżnorodności? Bambus z certyfikatem FSC to Twój najlepszy wybór!

Główne cechy: Trwały, miękki, oddychający, odprowadzający wilgoć
Idealny dla:
Codzienne użytkowanie, podróżowanie
Produkty:
Koszulki, bielizna
Certyfikaty: bluesign APPROVED, bluesign PRODUCT, FSC MIX, FSC 100%, Standard 100 by OEKO-TEX

Materiały pochodzenia zwierzęcego

Wełna

Utrzymuje ciepło nawet wtedy, gdy jest mokra - co czyni ją idealną do wszelkich aktywności na świeżym powietrzu. A wybierając wełnę merynosową, zyskujesz przytulną, miękką wersję dzięki delikatniejszym włóknom z owiec merynosów.

Istnieją jednak pewne obawy. Mulesing, bolesna praktyka mająca na celu zapobieganie infekcjom pasożytniczym, jest wykonywana poprzez usuwanie skóry z owiec. I podczas gdy owce chrupią trawę na pastwisku, przyczyniają się także do emisji gazów cieplarnianych i zwiększają ryzyko nadmiernego wypasu ziemi.

Zatem, jakich certyfikatów powinności szukać? Wybierz RWS i ZQ. Oba sprawiają, że wełna jest identyfikowalna, mają ścisły zakaz mulesingu i wymagają od gospodarstwa ochronnego podejścia do ziemi, na której pasą się owce.

P. S. Wolisz znaleźć roślinną opcję o tych samych właściwościach? Poszukaj produktów z konopiami lub bambusem!

Główne cechy: Regulująca temperaturę, oddychająca, odporna na zapachy
Idealna do:
Turystyka, trekking, wspinaczka, narciarstwo, jazda na rowerze
Produkty: Warstwy bazowe, bielizna, skarpety
Certyfikaty: RWS, ZQ Merino, ZQ Wool

Jedwab

Jedwab to lekki materiał znany z miękkości w dotyku, błyszczącego wyglądu i przewiewności. Jest on przędzony przez Bombyx mori (jedwabnik), aby stworzyć kokon do jego transformacji w dorosłą ćmę.

Kokon jedwabiu był pierwotnie zbierany po tym, jak ćma z nieg wyszła, ale dzisiejsze konwencjonalne metody produkcji jedwabiu oznaczają, że robaki są niestety zabijane w tym procesie. Szukaj dzikiego jedwabiu, który pozwala ćmie opuścić kokon przed jego zebraniem. Niestety, nie istnieje dziś żaden certyfikat, który by to potwierdzał.

Pssst. W produkcji konwencjonalnego jedwabiu również często stosowane są środki chemiczne. Zarówno GOTS jak i OCS to świetny sposób na znalezienie jedwabiu organicznego, a OEKO-TEX sprawdza, czy w produkcie nie pozostały substancje szkodliwe dla zdrowia człowieka.

Główne cechy: Lekki, miękki, oddychający
Idealna do:
Pościel
Produkty: Wkładki do śpiworów
Certyfikaty: GOTS, OCS Blended, OCS 100, Standard 100 wg OEKO-TEX

Puch

Pod twardszymi piórami ptaków znajdziemy puszysty puch, który izoluje je przed utratą ciepła. Puch jest powszechnie stosowanym izolatorem w odzieży i sprzęcie outdoorowym - jest najlżejszym i najcieplejszym izolatorem w przeliczeniu na objętość i wagę.

Jedną z jego wad jest wrażliwość na wilgoć. Jest to jednak coś, czemu można łatwo zapobiec, szukając puchu hydrofobowego, najlepiej poddanego obróbce wodoodpornej bez użycia fluorowęglanów.

Puch budzi również obawy o dobrostan ptaków, z praktykami żywego skubania i karmienia na siłę na czele. Na szczęście praktyki te są zakazane przez RDS i Global TDS, co czyni je certyfikatami, na które należy zwrócić uwagę.

Szukasz alternatywy bez puchu? Thermore Ecodown to materiał izolacyjny oparty w 100% na postkonsumpcyjnych butelkach PET.

Główne cechy: Izolujący, ocieplający
Idealne na:
Bardzo zimne dni, mniej forsowne ćwiczenia
Produkty: Kurtki, śpiwory
Certyfikaty: RDS, Global TDS

Skóra

Skór zwierzęcych używamy do produkcji odzieży od czasów prehistorycznych i nadal są one popularne dzięki swoim trwałym i izolującym właściwościom. Dziś starannie garbujemy skóry - proces, który sprawia, że skóra staje się miękka, elastyczna i gotowa, by przetrwać całe życie lub dwa.

Dawniej stosowano garbowanie roślinne na bazie kory i liści. Obecnie jednak najczęściej stosuje się chrom i środki chemiczne, aby uzyskać pożądany efekt.

Wolisz skórę, która nie jest poddawana działaniu substancji chemicznych szkodliwych dla zdrowia człowieka? Szukaj certyfikatu LEATHER STANDARD firmy OEKO-TEX. Może słyszałeś o Leather Working Group, która przyznaje certyfikaty garbarniom? LWG promuje odpowiedzialne praktyki środowiskowe w całym łańcuchu dostaw skóry.

Psst! Wolisz materiały pochodzenia roślinnego? Poszukaj Piñatexu, czyli skóry na bazie liści pozostałych po zbiorze ananasów.

Główne cechy: Trwały, izolujący
Doskonałe do: Obuwie, rękawice
Produkty: Buty turystyczne, buty zimowe, buty casual, sandały, rękawice
Certyfikaty: LEATHER STANDARD by OEKO-TEX, NATURLEDER IVN ZERTIFIZIERT


Chcesz dowiedzieć się więcej o certyfikatach?
ZNAJDZIESZ NAS RÓWNIEŻ NA

Copyright © Wszystkie prawa zastrzeżone