Addnature sklep internetowy - addnature
14 DNI NA ZWROT TOWARU
DARMOWA WYSYŁKA OD 499 ZŁ,-6
TEMATY POMOCY

Buty minimalistyczne

0 Artykuł
Niestety ta lista nie zawiera żadnych produktów

Buty minimalistyczne do biegania - naturalne wzmocnienie stopy!

Dopasowane buty do biegania potrafią całkowicie odmienić odczuwany komfort i osiągane wyniki podczas treningu na bieżni czy na trasie terenowej. Dzielone pod kątem różnych wariantów podłoża, specyficznej pracy stopy czy wreszcie preferencji w kwestiach amortyzacji, tradycyjne buty do biegania oferują ogromny wybór rozwiązań zarówno dla amatorów, jak i profesjonalnych biegaczy. Istnieje jednak kategoria, która zupełnie wyłamuje się z obowiązujących trendów i na której jeszcze kilka lat temu opierał się cały świat biegacki. Buty minimalistyczne przypominają raczej gumową skarpetę, niż pełnoprawny but i mają gwarantować maksymalne zbliżenie człowieka do biegu na boso.

Buty minimalistyczne – na czym to polega?

Pomysł na minimalizm urodził się z potrzeby poszukiwania rozwiązań, które przywrócą stopom pełną sprawność. Jak się okazuje, wzmocnienie butów podeszwą z podniesioną piętą, systemami amortyzacji czy dodatkową stabilizacją osłabiło możliwości pracy, jakie mają ludzkie stopy. W efekcie ścięgno Achillesa uległo skróceniu, a stopy stały się bardziej podatne na kontuzje. Buty minimalistyczne mogą być sposobem na leczenie tego problemu, choć należy korzystać z nich z głową.

Buty minimalistyczne przypominają wyglądem nieco grubszą, gumową skarpetę, a pierwsze wprowadzone na rynek modele posiadały nawet oddzielną przestrzeń na każdy palec stopy. Żeby jednak buty minimalistyczne stosować, warto podejść do tematu z ogromną świadomością możliwości i ograniczeń swojego ciała. Rozwiązanie takie może z czasem wzmocnić stopy i nauczyć je ponownie prawidłowej pracy, ale wcześniej będzie dla stopy dość nienaturalne i wbrew pozorom może zwiększyć ryzyko kontuzji. Wielu biegaczy wierzy jednak, że wciąż warto na nie stawiać.

Buty minimalistyczne a standardowe biegówki – dlaczego rezygnujemy z amortyzacji

Komfortowe, amortyzowane podeszwy butów do biegania mają wspomagać stopę podczas biegu i ochronić ją przed niebezpiecznym, twardym, wymagającym podłożem. Większość marek stosujących tego typu rozwiązania ma oczywiście rację – dla wielu początkujących czy nawet doświadczonych biegaczy właśnie takie rozwiązanie może okazać się najbardziej korzystne. Problem leży jednak po stronie techniki biegania, która przy butach amortyzowanych bardzo często ulega wypaczeniu. Buty minimalistyczne mają ten problem niwelować.

Wyższa pięta w bucie powoduje automatyczne skrócenie ścięgna Achillesa, odciążając je podczas biegu ale i osłabiając, co odczuwamy między innymi po założeniu butów bez amortyzacji. W środowisku biegaczy pojawiają się nawet zdania, że to właśnie buty z podwyższoną piętą nauczyły ludzi używać pięty podczas chodzenia i biegu, choć ta naturalnie nie została stworzona do amortyzowania. Buty minimalistyczne chronią stopę przed skaleczeniem, ale w żaden sposób jej nie usztywniają – pozwalają pracować tak, jak stopa została do tego stworzona.

Bieganie w butach minimalistycznych jest wymagające – zaangażowanie zupełnie innych grup mięśni do biegu musi nastąpić stopniowo i choć buty te są płaskie i lekkie, nie mogą zastąpić tradycyjnych biegówek w skali 1:1.

Buty Barefoot – najciekawsze modele marek Merrel i Vivobarefoot

W kategorii butów minimalistycznych w Addnature.pl pojawiają się przede wszystkim modele wypuszczane przez liderów trendu minimalistycznego, marki Marrel i Vivobarefoot. Ich projekty łączy formuła barefoot – idea, w której różnica poziomów pomiędzy palcami a piętą wynosi zero, a same buty dają wrażenie poruszania się na boso. Rozwiązanie takie wymusza przeniesienie punktu styku stopy z podłożem z pięty, do której przyzwyczaiły nas buty amortyzowane, na śródstopie, odpowiadające naturalnej pracy stopy.

Idea barefoot stosowana w butach minimalistycznych pozwala stymulować pracę nie tylko stopy, ale i wszystkich mięśni nóg, ucząc jednocześnie utrzymywania prawidłowej postawy całego ciała podczas biegu.