Addnature sklep internetowy - addnature
Wyprzedaż - rabaty do 80%¹
14 DNI NA ZWROT TOWARU
DARMOWA WYSYŁKA OD 499 ZŁ,-6
TEMATY POMOCY

Odpowiedzialne zakupy

Czy szukasz produktów wytwarzanych w bardziej odpowiedzialny sposób? A może chcesz wiedzieć, jak przedłużyć żywotność swojego sprzętu outdoorowego? Na tej stronie znajdziesz szereg przydatnych narzędzi, które pomogą Ci w Twoich poszukiwaniach.

Wybierz temat z poniższych ikon, aby przejść bezpośrednio do niego lub przewijaj w dół, aby dowiedzieć się więcej.


Certyfikaty

Co oznacza na produkcie certyfikat zrównoważonego rozwoju? W świecie, w którym coraz częściej jest obecny greenwashing, trudno jest określić, którym informacjom można zaufać. Dlatego rozszyfrowaliśmy dla Ciebie kilka tych najczęściej spotykanych.

Wszystkie z nich to uznawane na całym świecie standardy, które koncentrują się na korzyściach dla środowiska, dobrostanie zwierząt i społeczeństwa związanych z produktem. Co więcej, wszystkie one posiadają certyfikaty stron trzecich.

Rozwniń menu, aby dowiedzieć się więcej.

GOTS: Global Organic Textile Standard:

Znasz GOTS? Global Organic Textile Standard jest (jak sama nazwa wskazuje) uznawanym na całym świecie standardem specjalnie dla tekstyliów ekologicznych.

Standard ten dokładnie ocenia produkcję materiałów organicznych pod kątem kryteriów środowiskowych i społecznych (od substancji chemicznych stosowanych w barwnikach po traktowanie pracowników!) Pozwala to na wybór produktów organicznych pochodzących z bardziej odpowiedzialnych łańcuchów dostaw.

Istnieją dwa oznaczenia GOTS. Produkty oznaczone jako "organiczne" zawierają ponad 95% włókien organicznych. Produkty "wyprodukowane z materiałów organicznych" zawierają co najmniej 70% włókien organicznych.

Kup produkty GOTS tutaj .

bluesign APPROVED & bluesign PRODUCT

Czy udało Ci się znaleźć logo bluesign na czymś, co kochasz? Bluesign to zaufany system certyfikacji, który skupia się na sposobie produkcji tekstyliów, barwników i akcesoriów. Dzięki niemu proces produkcji jest bezpieczniejszy dla pracowników, klientów i środowiska - poprzez zakaz stosowania niebezpiecznych substancji chemicznych na każdym etapie produkcji.

Aby składowa produktu (np. tkanina lub akcesorium) mogła być zatwierdzona przez bluesign APPROVED, marki mogą używać tylko substancji chemicznych, które spełniają wysokie standardy bluesign.

Aby produkt otrzymał certyfikat bluesign PRODUCT, musi on zawierać co najmniej 90% tekstyliów i 30% akcesoriów oznaczonych bluesign APPROVED.

Odkrywaj produkty z certyfikatem bluesign tutaj .

RDS: Responsible Down Standard

Jeśli szukasz zimowej odzieży, która zawiera puch, musisz zwrócić uwagę na znak jakości RDS.

To małe logo z białym piórkiem oznacza, że pióra w Twoim produkcie pochodzą od ptaków, których fizyczne i emocjonalne potrzeby zostały w pełni zaspokojone.

Praktyki takie jak skubanie żywych zwierząt i karmienie na siłę są zabronione.

Aby osiągnąć ten standard, fermy muszą spełnić surowe wymagania dotyczące dobrostanu. Oceniany jest cały proces: od hodowli po pozyskiwanie piór oraz sposób wytwarzania produktu końcowego.

Zobacz nasze produkty RDS tutaj .

GRS: Global Recycled Standard

Miłośnicy materiałów pochodzących z recyklingu powinni zwracać uwagę na logo GRS. Global Recycled Standard jest numerem 1. i powszechnie uznawanym certyfikatem dla produktów, które zawierają włókna z recyklingu.

Poza walką o zwiększenie zawartości surowców wtórnych w produktach, GRS reguluje warunki pracy pracowników i ściśle kontroluje użycie chemikaliów w procesie produkcji.

Jeśli więc na produkcie widnieje to logo, oznacza to, że został on wykonany w co najmniej 50% z materiałów pochodzących z recyklingu, w sposób mniej szkodliwy dla ludzi i środowiska.

Poznaj produkty GRS tutaj .

RWS: Responsible Wool Standard

Kiedy szukasz nowej wełnianej odzieży, szukaj logo RWS. Ten dobrowolny standard koncentruje się na zdrowiu owiec, z których pochodzi Twoja wełna.

Aby uzyskać zatwierdzenie RWS, gospodarstwa muszą spełnić rygorystyczne wymagania dotyczące dobrostanu zwierząt. Potrzeby żywieniowe, fizyczne i emocjonalne każdego zwierzęcia muszą być spełnione, a praktyki takie jak mulesing są zabronione.

Gospodarstwa rolne muszą również dbać o dobro swoich pracowników i zarządzać swoimi gruntami w sposób przyjazny dla środowiska, chroniąc zdrowie gleby i bioróżnorodność.

Odkrywaj produkty RWS tutaj .

OEKO-TEX STANDARD 100

OEKO-TEX STANDARD 100 jest jednym z najbardziej znanych na świecie certyfikatów bezpieczeństwa i jakości tekstyliów.

Jeśli zauważysz etykietę STANDARD 100 OEKO-TEX na produkcie, możesz być pewien, że każda jego część - od nici do guzika - przeszła surowe testy na obecność substancji szkodliwych dla zdrowia człowieka.

Każdego roku norma ta jest aktualizowana zgodnie z najnowszymi przepisami i badaniami naukowymi - możesz więc mieć pełne zaufanie do jej oceny.

Znajdź produkty STANDARD 100 by OEKO-TEX tutaj .

Fair Trade Certified

Fair Trade USA to organizacja non-profit współpracująca z ogromną, globalną siecią producentów, marek i organizacji. Jej cele? Promowanie uczciwych praktyk biznesowych, stawianie ludzi i planety na pierwszym miejscu.

Kiedy zobaczysz produkt ze znakiem Fair Trade Certified, bądź pewien, że spełnia on poważne standardy społeczne, środowiskowe i ekonomiczne.

Obejmują one odpowiedzialne pozyskiwanie i praktyki zakupowe, niezawodne źródła utrzymania i lepsze płace dla rolników i pracowników, bezpieczniejsze warunki pracy i przejrzyste łańcuchy dostaw.

Kupuj produkty z certyfikatem Fair Trade tutaj .

OCS: Organic Content Standard

Zwracając uwagę no to, by produkty (nieżywnościowe) były wykonane z materiałów ekologicznych, możesz zaufać logo OCS. OCS to międzynarodowy standard, który weryfikuje i utrzymuje zawartość produktów pochodzących z upraw ekologicznych - od gospodarstwa rolnego do produktu końcowego. Jego celem jest wspieranie i zwiększanie produkcji rolnictwa ekologicznego na całym świecie.

Norma ta ma dwa oddzielne certyfikaty:
OCS 100 - certyfikat dla produktów wykonanych w 95-100% z materiałów pochodzących z upraw ekologicznych.

OCS Blended - certyfikat dla produktów wykonanych w 5-94% z materiałów pochodzących z upraw ekologicznych.


Filtry

Możesz także z naszych specjalnych filtrów, aby łatwo odkryć produkty, które są zgodne z Twoimi wartościami.

Obecnie można filtrować według popularnych certyfikatów zrównoważonego rozwoju, ale w przyszłości będziemy je rozszerzać.

Wszystkie nasze filtry znajdują się w lewym menu na stronie.


Przewodniki

Dokonywanie bardziej odpowiedzialnych zakupów to coś więcej niż tylko certyfikaty.

Na to się składa wiele czynników i właściwe wybory. Na przykład: czy należy wybierać odzież wykonaną z materiałów roślinnych czy syntetycznych? Albo jak konserwować sprzęt, aby był bardziej trwały - tak, aby jak najdłużej uniknąć jego wymiany?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, wybierz jeden z poniższych tematów i zapoznaj się z naszymi przewodnikami:

Wybór materiałów
Pielęgnacja i naprawa