Ski-alpinizm w Polsce

– jak się przygotować?

Co się może przydać?

Skialpinizm to sport łączący wspinaczkę zimową, wędrówkę na nartach oraz zjazd narciarski. Uprawiany jest w terenie górskim o znacznym stopniu nachylenia i w warunkach dużych niebezpieczeństw obiektywnych. Skialpinizm nazywany jest również narciarstwem wysokogórskim oraz narciarstwem ekstremalnym, może być jednak uprawiany także na snowboardzie.

Umiejętności potrzebne do uprawiania skialpinizmu

Skialpinizm wymaga od uprawiających go osób bardzo dużych umiejętności poruszania się w górach w zimowych warunkach. Istotne jest posiadanie umiejętności asekuracji, techniki wspinaczkowej i doskonałej techniki jazdy na nartach w różnych warunkach śniegowych. Konieczna jest ponadto wiedza z zakresu zagrożenia lawinowego.Pierwsze kroki w skialpinizmie należy stawiać na łatwych liniach, pod okiem doświadczonych sportowców. Podchodzenie do trudniejszych celów powinno następować stopniowo. Każda osoba zainteresowana skialpinizmem musi pamiętać, iż jest to sport niebezpieczny, wymagający odpowiedniego przygotowania i zachowania niezbędnych środków ostrożności.

W jaki sprzęt należy się wyposażyć przed wyruszeniem w góry?

Osoby uprawiające skialpinizm powinny dobrze przygotować się na czekające je wyzwania. Przed wyruszeniem w góry muszą wyposażyć się w zapewniającą komfort termiczny odzież</strong> oraz niezbędny sprzęt narciarski.

Odzież narciarska

Każdy miłośnik skialpinizmu musi wyposażyć się w wysokiej jakości odzież narciarską, która chroni zarówno przed niskimi temperaturami, jak i przed wilgocią. Ubrania powinny być wykonane z materiałów odpornych na zabrudzenia i zniszczenia wywołane intensywnym użytkowaniem, a także ograniczających potliwość i powstawanie nieprzyjemnych zapachów. Odzież wierzchnią należy zestawić z bielizną termoaktywną, która zapewnia dodatkową warstwę ogrzewającą i dba o właściwą termoregulację. W ofercie Addnature dostępny jest szeroki wybór odzieży narciarskiej wiodących marek, między innymi Icebreaker , Hestra, Ziener, Odlo, Aclima oraz O’Neill.

Kaski narciarskie

W trakcie uprawiania skialpinizmu szczególną uwagę należy poświęcić środkom bezpieczeństwa, dzięki którym można uniknąć poważnych kontuzji. Podstawowym sprzętem ochronnym jest kask narciarski, wykonany z lekkich, lecz odpornych materiałów. Kask powinien umożliwiać dokładne dopasowanie do wielkości oraz kształtu głowy, a także stabilne mocowanie przy użyciu zapinanego pod brodą paska. Ważne jest również, by był kompatybilny z goglami. Kask narciarski należy wymieniać po każdym większym wypadku, nawet jeżeli uszkodzenia nie są dostrzegalne na pierwszy rzut oka. W sklepie internetowym Addnature dostępne są nowoczesne, wielowarstwowe kaski narciarskie marek Abus, VAUDE, Alpina, Campz i wielu innych.

Kijki narciarskie i skitourowe

Przed wyruszeniem na szlak miłośnicy skialpinizmu powinni wyposażyć się w kijki narciarskie, które ułatwiają piesze pokonywanie wzniesień. W katalogu Addnature dostępne są wykonane z aluminium lub połączenia aluminium z włóknem węglowym kijki wiodących producentów sprzętu górskiego, między innymi marek Black Diamond, LEKI oraz Komperdell.

Gogle narciarskie

Gogle narciarskie są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia na stoku i górskim szlaku. Chronią oczy przed uszkodzeniami mechanicznymi i szkodliwym działaniem promieni UV. Pomagają także zachować dobrą widoczność nawet w złych warunkach pogodowych. W ofercie sklepu internetowego Addnature dostępne są różnorodne modele takich marek, jak Red Bull SPECT, Giro oraz Flaxta, wyposażone w szybki w różnych kolorach i systemy wentylacyjne minimalizujące parowanie. Dzięki szerokiemu wyborowi każda osoba może dobrać gogle narciarskie do kasku oraz kształtu głowy.

Plecaki narciarskie

Praktyczny, wykonany z odpornych na zniszczenie materiałów plecak narciarski to element wyposażenia, bez którego nie obędzie się żaden miłośnik skialpinizmu. Plecaki tego typu posiadają liczne mocowania na kijki, kask, narty lub deskę snowboardową, ułatwiające poruszanie się na szlakach i stokach. Wysokiej jakości modele wyposażone są w lekką aluminiową ramę oraz piankę, która zapobiega uciskowi pleców. W sklepie Addnature dostępne są plecaki narciarskie wiodących producentów sprzętu górskiego, między innymi marek Deuter, Mammut, Salewa, Gregry oraz Burton.

Rakiety śnieżne

W czasie pieszego pokonywania fragmentów tras górskich niezwykle przydatne są rakiety śnieżne, które pozwalają na chodzenie po śniegu bez zapadania się. Wykonane są z plastiku, aluminium lub włókien węglowych i różnią się wagą oraz wytrzymałością. W katalogu sklepu Addnature dostępne są rakiety śnieżne takich marek jak TSL,MSR, TUBBS, INOOK oraz EVO. Szeroka oferta pozwala na ich dopasowanie do wagi użytkownika, jego umiejętności i zapotrzebowania wynikającego z warunków panujących na pokonywanej trasie.

Ochraniacze

Wyposażeniem, dzięki któremu miłośnicy skialpinizmu mogą zabezpieczyć najbardziej narażone na urazy części ciała, są specjalistyczne ochraniacze. Wykonane są z niezwykle wytrzymałych i posiadających właściwości oddychające materiałów. Ochraniacze doskonale dopasowują się do ciała i gwarantują swobodę ruchów. Współgrają ponadto z bielizną kompresyjną i pozostałą odzieżą narciarską. W sklepie Addnature dostępne są ochraniacze na łokcie, kolana oraz ochraniacze pleców, szczególnie zalecane na niebezpieczne trasy, takich marek, jak O’Neal, Fox, POC oraz 100%.

Sprzęt lawinowy

Osoby uprawiające skialpinizm muszą wyposażyć się w sprzęt lawinowy. Konieczne jest posiadanie detektora i nadajnika lawinowego, pozwalających odnaleźć osobę przykrytą śniegiem, a także wyposażonego w poduszkę powietrzną plecaka lawinowego. Przydatne na szlaku górskim są również łopaty lawinowe i sondy. W sklepie internetowym Addnature dostępny jest sprzęt lawinowy wiodących producentów, takich jak Pieps, Mammut oraz Black Diamond.

Dla miłośników skialpinizmu przydatne są również akcesoria narciarskie, między innymi zestawy imadeł oraz ostrzałek, a także rylce do nart i wosk</strong> wraz z narzędziami potrzebnymi do jego nakładania.

Skialpinizm w Polsce – gdzie się wybrać?

Skialpinizm można z powodzeniem uprawiać w Polsce. Piękne zjazdy o różnych poziomach trudności oferują Tatry, które, w przeciwieństwie do Alp, dają duży komfort logistyczny. Wszystkie linie zjazdów znajdują się stosunkowo blisko, co sprawia, że można je osiągnąć, zjechać i wrócić w ciągu jednego dnia. Przy odpowiednich warunkach możliwe jest pokonanie nawet dwóch lub trzech linii dziennie! W Tatrach Wysokich zgodnie z zarządzeniem Tatrzańskiego Parku Narodowego skialpinizm można uprawiać w Rejonie Doliny Rybiego Potoku i Rejonie Doliny Gąsienicowej na następujących liniach:

  • Mięguszowiecki Szczyt Czarny – Kazalnica Mięguszowiecka – Bandzioch,
  • Mięguszowiecki Szczyt Czarny – Wyżni Czarnostawiański Kocioł – Kocioł pod Rysami,
  • Hińczowa Przełęcz – Wielka Galeria Cubryńska – Mały Kocioł Mięguszowiecki,
  • Przełączka za Zwornikową Turnią – Żleb Szulakiewicza,
  • Zmarzła Przełączka Wyżnia – żleb Honoratka,
  • Zadni Kościelec – Komin Drewnowskiego,
  • Kościelec – Żleb Zaruskiego,
  • Zadni Kościelec – Załupa H,
  • Świnica – północno-wschodni Żleb,
  • Świnica – północno-zachodnia ściana,
  • Zmarzła Przełęcz,
  • Mylna Przełęcz,
  • Zawratowa Turnia,
  • Niebieska Przełęcz.

Skialpinizm można również uprawiać na szlakach turystycznych, wyjątkiem są jednak szlak na Liliowe oraz szlaki zamknięte na zimę. Możliwe jest więc wykonanie zjazdów z:

  • Rysów,
  • Wrót Chałubińskiego,
  • Szpiglasowej Przełęczy,
  • Zawratu,
  • Koziej Przełęczy,
  • Koziego Wierchu,
  • Zadniego i Skrajnego Granatu,
  • Świnickiej Przełęczy,
  • Karbu,
  • Krzyżnego, do Doliny Pańszczyca.

Trasy w Tatrach Wysokich prezentują skalę trudności od TR0 do TR6, w której czynnikiem decydującym jest nachylenie terenu. Trasy TR0, takie jak na przykład zjazd z Kasprowego Wierchu, mają nachylenie mniejsze niż 33°. Po drugiej stronie skali znajdują się trasy TR6, mające nachylenie powyżej 55°, wśród których można wymienić zjazd z Mięguszowieckiego Szczytu Czarnego przez Kazalnicę Mięguszowiecką. Warto zaznaczyć, że skala ta nie jest uniwersalna i stosuje się ją wyłącznie w polskich Tatrach.

ZNAJDZIESZ NAS RÓWNIEŻ NA

Copyright © Wszystkie prawa zastrzeżone