Przewodnik po śpiworach

– przegląd
Wybierz odpowiedni śpiwór!

Świeże powietrze z pewnością gwarantuje dobry sen. A jeśli oprócz tego masz dobry śpiwór, nie musisz rezygnować z wygód cywilizacji. Ten poradnik przeprowadzi Cię przez proces wyboru nowego śpiwora. Najlepsze śpiwory z Addnature.pl!

IZOLACJA TERMICZNA

Pierwsza decyzja, jaką trzeba podjąć, dotyczy rodzaju materiału izolacyjnego, którym ma być wypełniony śpiwór. To chyba najstarszy dylemat dla miłośników biwakowania. Jednak to, czy będziesz zwolennikiem wypełnienia syntetycznego czy puchowego, zależy całkowicie od Twoich potrzeb, a także sposobu i miejsca biwakowania. Co wybrać? Puch zapewniający najwyższy poziom ciepła i niską wagę czy wypełnienie syntetyczne, które ma przyjazną cenę i zachowuje właściwości w kontakcie z wilgocią?

Puch

Oprócz świetnego stosunku wagi do ciepła wypełnienie puchowe waży znacznie mniej niż jego syntetyczny odpowiednik. Dzięki wysokiej kompresyjności puchu zyskujesz więcej miejsca w plecaku. Ponieważ śpiwory puchowe wytrzymują częstą kompresję, potrafią zatrzymywać ciepło dłużej niż śpiwory syntetyczne, które tracą nieco puszystości przy każdym pakowaniu. Te właściwości czynią śpiwory puchowe dobrym rozwiązaniem dla miłośników pieszych wędrówek.

Fill Power to współczynnik sprężystości puchu, który określa objętość, jaką zajmuje puch o określonej masie. Im wyższa liczba, tym lepiej. W przypadku śpiwora puchowego oznacza to, że śpiwór o współczynniku Fill Power równym 700 i temperaturze komfortowej wynoszącej -20°C będzie ważył mniej niż śpiwór o współczynniku Fill Power równym 600 i temperaturze komfortowej wynoszącej -20°C.

Piętą achillesową śpiworów puchowych jest wilgoć, ponieważ zawilgocony puch traci swoje właściwości termoizolacyjne. Jednak obecnie wielu producentów stosuje puch impregnowany, który jest bardziej odporny na wilgoć.

Syntetyk

Zazwyczaj śpiwór z wypełnieniem syntetycznym jest przede wszystkim tańszy niż śpiwór puchowy, więc może stanowić lepszą alternatywę dla osób, dla których liczy się cena. Należy przyznać, że największą zaletą wypełnienia syntetycznego jest jego zdolność zachowania właściwości termicznych nawet w przypadku kontaktu z wilgocią, co jest bardzo dobrą cechą w naszym wilgotnym skandynawskim klimacie. W przypadku zamoknięcia schnie ono znacznie szybciej niż puch.

Wadą śpiworów syntetycznych jest to, że zajmują więcej miejsca i dają mniej ciepła w stosunku do wagi w porównaniu z puchem.

Istnieje wiele różnych rodzajów wypełnień syntetycznych, które coraz lepiej naśladują właściwości puchu. Niektóre wypełnienia syntetyczne wykazują obecnie skuteczność odpowiadającą skuteczności puchu o stosunkowo wysokiej jakości. Zwykle znajduje to odzwierciedlenie w cenie – tańszy śpiwór puchowy wypełniony jest najczęściej prostszym puchem i wówczas droższy śpiwór syntetyczny może okazać się lżejszy i cieplejszy.

● Doskonały stosunek wagi do ciepła

● Niewielka waga

● Ściśliwy

● Długa żywotność

● Wrażliwy na wilgoć

● Schnie powoli

● Droższy

● Zapewnia izolację termiczną nawet po zawilgoceniu

● Schnie szybko

● Pozostaje na swoim miejscu w śpiworze

● Tańszy

● Gorszy stosunek wagi do ciepła

● Cięższy

● Mniej ściśliwy

● Krótszażywotność

DŁUGOŚĆ I KSZTAŁT

Długość śpiwora projektowana jest z zachowaniem dodatkowej przestrzeni potrzebnej Twojemu ciału podczas leżenia. Zatem śpiwór o rozmiarze przeznaczonym dla wzrostu 183 cm, będzie pasował dla osób mających maksymalnie 183 cm wzrostu. Dopasowanie długości śpiwora do własnego wzrostu oznacza również, że unikniesz noszenia dodatkowej masy, którą miałby dłuższy śpiwór.

Wybierz śpiwór, który nie jest na Ciebie zbyt ciasny, ponieważ wypełnienie będzie sprasowane, przez co pogorszą się jego właściwości termoizolacyjne. Natomiast zbyt duży rozmiar śpiwora powoduje, że jest on nadmiernie obszerny i ciało nie jest w stanie ogrzać powietrza wewnątrz śpiwora.

Mumia

Śpiwór typu mumia idealnie nadaje się do użytku zimą, ponieważ jego dopasowany do ciała kształt pozostawia wewnątrz mniej przestrzeni wymagającej ogrzania. Kształt ten zawiera również mniej tkaniny w porównaniu ze śpiworem typu koperta, co pozwala obniżyć jego wagę. Jednak kształt typu mumia nie zapewnia zbyt wiele miejsca na wiercenie się podczas snu, więc jeśli zależy Ci na większej swobodzie ruchów, lepszym wyborem będzie krój typu koperta.

Koperta

Śpiwór typu koperta zapewnia więcej miejsca i swobodę ruchów w nocy. Można go również całkowicie rozpiąć i używać jako kołdry. Jeśli nie masz nic przeciwko dzieleniu śpiwora ze swoim towarzyszem podróży, poszukaj śpiworów, które można spiąć ze sobą. Dzięki temu śpiwór będą ogrzewać dwa ciała. Ten kształt śpiwora oznacza jednak większą ilość tkaniny, co bezpośrednio przekłada się na jego wagę. Nie jest to zatem najlepszy wybór dla turysty, któremu zależy na ograniczeniu balastu.

Śpiwory dla dzieci

Dzieci także powinny mieć śpiwory dopasowane do wzrostu. Wiele śpiworów dla dzieci ma regulowaną długość po to, aby mogły rosnąć razem z dzieckiem. Jeśli śpiwór nie ma regulacji, a jest nieco za długi, możesz przewiązać jego dolną część taśmą, aby zapobiec pozostawaniu zimnego powietrza w okolicach stóp.

Śpiwory damskie

Śpiwory przeznaczone dla kobiet mają specjalny kształt i są uszyte tak, aby pasowały do kobiecej budowy ciała. W porównaniu ze standardowymi śpiworami mają one następujące cechy:

● węższe w ramionach

● szersze w biodrach

● dodatkowa izolacja na tułowiu i na końcach stóp

ZAKRESY TEMPERATUR

Różni producenci śpiworów stosowali dotychczas różne stopnie temperatury, a testy wykonywane były w różnych miejscach – od blatu chłodniczego po ekstremalne warunki w regionach polarnych. Dzisiaj większość stosuje europejską normę EN 13537 – dobrowolne porozumienie branżowe pozwalające konsumentom porównywać śpiwory między sobą. W normie podano przybliżone temperatury, w których odpowiednio przeciętny mężczyzna lub kobieta mogą spać komfortowo, nie marznąc. Śpiwory do temperatur poniżej -25 °C zazwyczaj nie są poddawane testom.

Temperatura komfortowa (Comfort):
To graniczna wartość temperatury, w jakiej przeciętnej budowy kobieta może spać komfortowo.

Dolna granica komfortu (Lower Limit):
To graniczna wartość temperatury, w jakiej przeciętnej budowy mężczyzna może spać komfortowo.

Temperatura ekstremalna (Extreme):
Temperatura ekstremalna ma dać wyobrażenie temperatury, przy której pojawia się poważne zagrożenie dla zdrowia. Przeżyjesz, jeśli nie zaśniesz.

Wybór zakresu temperatury

Wybierając temperaturę śpiwora ważne jest, aby wiedzieć, jaka będzie najniższa temperatura, która może wystąpić podczas planowanej wyprawy. Następnie należy wybrać śpiwór odpowiedni do temperatury nieco niższej od zakładanej. Temperatury śpiwora opierają się na założeniu, że masz na sobie cienką bieliznę termiczną i leżysz na karimacie zapewniającej izolację termiczną. Podane temperatury stanowią dobry punkt wyjścia, ale kilka rzeczy możesz zrobić samodzielnie. Przed położeniem się do snu warto być suchym, najedzonym i ogrzanym – wówczas łatwiej jest utrzymać ciepło. Inna dobra rada: przed pójściem spać skorzystaj z toalety – płyn pochłania zimno i sprawi, że będzie Ci zimno. Zainwestuj też w dobrą karimatę. Odgrywa ona dużą rolę w utrzymywaniu ciepła, ponieważ stanowi barierę pomiędzy Twoim ciałem a zimnym podłożem.

NAJCZĘSTSZE PYTANIA I ODPOWIEDZI Kiedy warto wybrać śpiwór puchowy?

Puch sprawdza się najlepiej w zimnych i suchych warunkach lub gdy chcesz ograniczyć ciężar i zajmowaną objętość w plecaku.

Kiedy warto wybrać śpiwór syntetyczny?

Syntetyk jest dobrym rozwiązaniem w wilgotnych warunkach i podczas wypraw wymagających optymalizacji ciężaru i objętości plecaka.

Dlaczego powinnam kupić śpiwór damski?

Ogólnie rzecz biorąc, kobiety zaczynają marznąć szybciej niż mężczyźni. Dlatego takie śpiwory mają dodatkową izolację w miejscach, które często marzną. Oprócz tego damskie śpiwory są szersze w biodrach i węższe w ramionach.

Przy zakupie śpiwora otrzymałem gratis worek siateczkowy. Do czego się go używa?

Worek kompresyjny służy do użytku tylko podczas wyprawy, ale gdy odkładasz śpiwór z powrotem na półkę, powinien on być przechowywany luźno. Sprasowane wypełnienie trudniej odzyskuje swój kształt i z czasem traci właściwości termoizolacyjne. Dlatego warto przechowywać śpiwór w worku siateczkowym.

Na śpiworze podana jest temperatura graniczna 0°C, a ja marznę już przy 10°C. Dlaczego?

Każdy jest inny i może inaczej odczuwać działanie śpiwora. Jeśli na przykład wiesz, że jesteś zmarzluchem, wybierz śpiwór o niższej temperaturze granicznej niż ta, której spodziewasz się na wycieczce. Jeśli śpiwór jest na Ciebie za duży lub za długi, również istnieje ryzyko, że będziesz marznąć. Dopilnuj więc, by był on dopasowany do Twoich wymiarów.

Mamy jeszcze inne wskazówki, które mogą się przydać zmarzluchom: włóż do śpiwora butelkę z gorącą wodą, pamiętaj, by się wysikać, zanim się położysz, noś bieliznę termiczną i czapkę z wełny. Przeczytaj nasz artykuł o tym, co zrobić, by było Ci ciepło podczas biwakowania zimą i poznaj więcej porad i wskazówek.

Szukam uniwersalnego śpiwora. Jaki najlepiej wybrać?

Podejrzewamy, że wybierasz się na wycieczki głównie w łagodniejszych okresach roku. Zainwestuj w śpiwór trzysezonowy, aby zapewnić sobie margines tolerancji na chłodniejsze noce lub gorszą pogodę podczas letnich wypraw. Lepiej jest wybrać śpiwór cieplejszy niż zbyt chłodny. Łatwiej rozsunąć śpiwór i uwolnić ciepło niż podnieść w nim temperaturę. Jeśli jednak wybierasz się na zimowe mrozy, dokup śpiwór zimowy – tutaj nie ma mowy o kompromisach.

Product Recommendation

ZNAJDZIESZ NAS RÓWNIEŻ NA

Copyright © Wszystkie prawa zastrzeżone