Addnature sklep internetowy - addnature
14 DNI NA ZWROT TOWARU
DARMOWA WYSYŁKA OD 499 ZŁ,-6
TEMATY POMOCY

Tour skating

0 Artykuł
Niestety ta lista nie zawiera żadnych produktów

Tour skating - turystyka piesza na lodzie!

Tour skating to ciekawa dyscyplina rodem ze Skandynawii, stopniowo docierająca do wielbicieli zimowych sportów na całym świecie. Najłatwiej porównać ją do narciarstwa biegowego, na którym częściowo opiera się jej idea, a nawet sprzęt stosowany podczas jazdy. Różnica pomiędzy nartami a tour skating jest jednak zasadnicza – zamiast nart wykorzystujemy tu łyżwy, specjalnie przystosowane do turystyki pieszej na lodzie. Dobrze dopasowany sprzęt będzie tu więc niezwykle ważnym elementem bezpiecznej jazdy.

Tour skating – łyżwy na długim dystansie

Poruszanie się na łyżwach nie musi ograniczać się wyłącznie do jazdy po ograniczonym przestrzennie lodowisku czy porządnie zamarzniętym jeziorze w sercu Skandynawii. Norwedzy, Holendrzy, a nawet mieszkańcy Alaski od dawna wybierają łyżwy jako sposób poruszania się w terenie, który zimą zamarza, choć niekoniecznie pokrywa się śniegiem. Dla wielu z nich to często jedyny i najszybszy sposób dotarcia na drugą stronę jeziora czy rzeki. Tour skating to jednak równie dobra alternatywa dla zimowej turystyki pieszej.

Zależnie od wybranego regionu świata i powierzchni, po jakiej będziemy poruszać się na łyżwach, w ofertach producentów sprzętu zimowego można spotkać się z różnymi akcesoriami do tour skatingu. Szczęśliwie dla tych, którzy nie przepadają za sportami wymagającymi podróżowania z dużą ilością sprzętu, tour skating ogranicza jego użycie do minimum.

Najważniejszy sprzęt i akcesoria do tour skating

Zwiedzanie zamarzniętych krain na łyżwach daje zupełnie inną perspektywę okolicy i jest bez wątpienia ciekawą formą rozrywki, której warto spróbować choć raz w życiu. Aby się przygotować, w standardową trasę po szlaku wystarczy zabrać ze sobą specjalnie przystosowane łyżwy do tour skatingu, z nieco dłuższymi niż standardowo ostrzami, oraz porządne kijki, które umożliwią podpieranie się na śliskiej powierzchni i poruszanie się po lodzie w stylu nordic walking. To doskonały trening dla całego ciała, szczególnie gdy wypróbujemy sprzęt na nieco dłuższym dystansie.

Kijki do tour skating różnią się nieco od tych stosowanych w narciarstwie, a wszystko to za sprawą podłoża, po jakim trzeba się tu poruszać. Dobre kijki powinny posiadać na spodzie specjalne kolce, które ułatwiają utrzymanie stabilnej pozycji na lodzie i dzięki temu nie wymuszają przyjmowania sportowej, dynamicznej pozycji na łyżwach. Wyróżnić tu można kijki marki LEKI. Tour skating to nie wyścig, a raczej spacer po lodzie. Bez kijków zadanie to byłoby bardzo utrudnione.

Plecaki do tour skating nie są z kolei znacznym odstępstwem od modeli, do jakich przyzwyczaili nas producenci plecaków turystycznych. Największy wybór modeli oferują Mammut, Deuter, Gregory i Fjällräven. Odporne na działanie wody pozwalają zapakować łyżwy i zaczepić kijki, tak by dotarcie ze sprzętem do zamarzniętej trasy było możliwie najłatwiejsze. W plecaku z powodzeniem zmieści się też termos z ciepłym napojem, zapasowe rękawiczki, czy buty, które po założeniu łyżew trzeba będzie gdzieś schować.

Turystyka piesza zimą – ciekawe formy aktywnego spędzania czasu w górach

Mroźne powietrze i opady śniegu to jeszcze nie powód, by całkowicie rezygnować z aktywności fizycznej. Skandynawowie wiedzą o tym doskonale, od lat proponując coraz to nowsze i ciekawsze pomysły na aktywne spędzanie czasu na śniegu i lodzie. Turystyka piesza jest tam równie silnie zakorzeniona, co narciarstwo biegowe czy łyżwiarstwo. Połączenie wszystkich trzech w jedno pozwoliło na stworzenie tour skating, które z odpowiednim sprzętem jest sportem dla każdego, niezależnie od wieku czy kondycji fizycznej.