Addnature sklep internetowy - addnature
Wyprzedaż - rabaty do 80%¹
14 DNI NA ZWROT TOWARU
DARMOWA WYSYŁKA OD 499 ZŁ,-6
TEMATY POMOCY

Pulsometry

0 Artykuł
Niestety ta lista nie zawiera żadnych produktów

Pulsometry - nieodłączne przy treningu kondycyjnym!

Pulsometry i zegarki sportowe wkradły się w grono obowiązkowych gadżetów fanów biegania dość niepostrzeżenie i dziś trudno wyobrazić sobie bez nich solidnie zaplanowany, kontrolowany trening kondycyjny. Pulsometr to niezwykle użyteczny, a dla wielu osób także motywujący gadżet, który pozwoli kontrolować parametry organizmu podczas biegu i dostosowywać trening nie tylko do własnych ambicji, ale przede wszystkim możliwości ciała. Gdy pojęcie przetrenowania nie jest Ci obce, pulsometr lub zegarek biegowy może okazać się dobrym partnerem treningowym.

Wybieramy pulsometr. Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę, że nie każdy zegarek sportowy jest sprawnym pulsometrem i odwrotnie, nie każdy pulsometr będzie posiadał rozbudowaną liczbę funkcji znaną ze smartwatchy z najwyższych półek cenowych. Kluczem w wyborze właściwego modelu zegarka sportowego będzie dostosowanie jego funkcji do swoich potrzeb – niektórym wystarczy prosty pulsometr, inni potrzebują znacznie większej liczby informacji by skutecznie zaplanować swój kolejny trening.

Standardowy pulsometr ma za zadanie monitorować pracę serca podczas treningu. Czujniki w tańszych modelach pulsometrów są wbudowane w pasek mocujący zegarek wokół nadgarstka, w droższych najczęściej pojawiają się w formie opaski mocowanej wokół klatki piersiowej. Przewagą pulsometrów nadgarstkowych jest bez wątpienia wygoda noszenia, ale pomiary oferowane przez tego typu gadżety nie są tak dokładne i rozbudowane, jak w przypadku pulsometrów z opaską zakładaną na klatkę piersiową.

Pulsometr czy zegarek sportowy?

Wśród produktów marek CASIO PRO TREK SMART, Garmin, SIGMA SPORT i Suunto dostępnych w ofercie Addnature.pl spotkasz się zarówno z dedykowanymi pulsometrami stworzonymi z myślą o monitorowaniu pracy serca podczas treningu, jak i rozbudowanymi zegarkami sportowymi i smartwatchami oferującymi znacznie więcej, niż tylko pomiar pulsu. Wybór pomiędzy jednym a drugim sprowadza się do realnych potrzeb mierzenia parametrów Twojego treningu i umiejętności ich wykorzystania – nawet doświadczeni sportowcy nie korzystają na co dzień ze wszystkich funkcji, bo łatwo wprowadzić się z nimi w dość niebezpieczny obszar nadmiernego planowania treningu i przetrenowania. Zegarki sportowe są doskonałe, jeśli na co dzień stawiasz na zróżnicowane formy treningu i chcesz wiedzieć nie tylko jak szybko pracowało Twoje serce, ale też ile kilometrów przebyłeś, jak spalałeś kalorie czy jak dużą stratę wody odnotował organizm.

Jak korzystać z pulsometru?

O tym jak odczytywać wyniki zbadane przez pulsometr podczas treningu można powiedzieć wiele i korzystanie z tego typu urządzeń podczas planowania treningów warto skonsultować z trenerem personalnym a nawet lekarzem – z ich pomocą łatwiej ustalisz swoje tętno maksymalne czy startowe, niezbędne do zbierania precyzyjnych danych. Wprowadzenie wartości minimalnych i podstawowych informacji o użytkowniku urządzenia do pamięci pulsometru daje lepszą szansę na precyzyjny pomiar i optymalną pracę urządzenia. Właściwie ustawiony pulsometr powinien ułatwić dobór intensywności treningu w zależności od zmęczenia i kondycji organizmu.

Dodatkowe funkcje pulsometrów i smartwatchy to między innymi:

  • Lokalizacja GPS,
  • Pomiar odległości,
  • Pomiar spalonych kalorii,
  • Pomiar czasu spędzonego w ruchu,
  • Pomiar kroków,
  • Pomiar zmian wysokości na trasie,
  • Analiza aktywności i porównywanie wyników z kolejnych tras,
  • Planowanie treningów.

Zegarki sportowe i pulsometry nigdy nie zastąpią zdrowego rozsądku czy porady doświadczonego trenera personalnego, ale mogą być wystarczającą motywacją do podjęcia aktywności fizycznej i utrzymania treningów na odpowiednim poziomie. Jeśli przygotowujesz się do zawodów lub chcesz zoptymalizować swój trening pod kątem pokonywania kolejnych barier fizycznych, pulsometr może okazać się doskonałym gadżetem.