Plecaki turystyczne — przegląd

Plecaki turystyczne — przegląd

Plecaki turystyczne – przegląd

Wybór odpowiedniego plecaka nie jest prosty, jednak w dużej mierze uzależniony jest od jego przeznaczenia. Warto pamiętać, że nie ma jednego uniwersalnego modelu. Każdy rodzaj aktywności np. wspinaczka, wędrówka po górach czy wycieczka rowerowa, będzie wiązała się z wyborem innego plecaka. Odpowiednie wyposażenie wędrowca pozwala w pełni cieszyć się pokonywaniem kolejnych kilometrów. Prawidłowo dobrany zapewni komfort nawet na najdłuższych trasach i w różnych warunkach atmosferycznych.

Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje plecaków?

Plecak turystyczny

Plecak turystyczny świetnie sprawdza się podczas jedno lub kilkudniowych wypadów, stąd też jest najchętniej kupowany. Jednak warto pamiętać o odpowiednim dopasowaniu. Dobrze dobrany plecak będzie gwarancją wygody i bezpieczeństwa. Warto zatem postawić na model z regulowanym pasem biodrowym oraz piersiowym. Takie rozwiązanie znacząco ułatwi prawidłowe dopasowanie do sylwetki. Paski nie mogą odstawać, a pas biodrowy musi znajdować się w odpowiednim miejscu tak, aby nie był za wysoko. Wielu producentów oferuje także plecaki dedykowane kobietom. Panie mają krótszy tułów i węższe barki, stąd też w sklepach można zakupić modele, które są produkowane z myślą o nich.

Podczas zakupu plecaka turystycznego warto zwrócić uwagę na kilka aspektów

1. Pojemność

Pierwszym z nich jest pojemność. Plecaki do 30 litrów świetnie sprawdzą się podczas jednodniowych wycieczek lub wypadów za miasto. Z kolei nieco większe modele od 30 do 50 litrów są najchętniej wybieranym typem. Ta pojemność plecaka idealnie sprawdzi się podczas wypadów weekendowych lub kilkudniowych wyjazdów. Modele te są bardzo pojemne, dzięki czemu można pomieścić wszystko, co będzie potrzebne w trakcie wędrówki oraz noclegu. Plecaki z pojemnością powyżej 50 litrów to zdecydowanie najlepsza opcja na dłuższe wyjazdy. Dodatkowo modele turystyczne muszą być wodoodporne. Najczęściej wykonane są z poliestru, nylonu lub poliamidu.

2. System nośny

Kolejną ważną kwestią jest system nośny, który odpowiada za równomierne rozłożenie ciężaru na plecach, barkach i biodrach. Dodatkowo dba o prawidłową wentylację, przez co musi być dostosowany do długości pleców. Najczęściej plecaki turystyczne mają usztywniające stelaże. Takie zastosowanie pomaga trzymać konstrukcję, a także dobrze rozkładają ciężar. Im większy plecak, tym system nośny będzie bardziej masywny i rozbudowany.

3. Kanały wentylacyjne

Ważne są także kanały wentylacyjne, które odpowiadają za odprowadzenie potu i komfortową wędrówkę. Najbardziej wydajną wentylację zapewnia siatka dystansowa. Konstrukcja plecaka jest wówczas wygięta w łuk naciągnięty przez siatkę, która ma styczność z plecami. Za dobre odprowadzanie potu odpowiadają także kanały wentylacyjne, które mogą znajdować się na środku pleców, czasami zaczynają się nad pasem biodrowym.

4. Rozmieszczenie troków

Kolejnym aspektem jest rozmieszczenie troków. Mają one bowiem wiele zastosowań i są obowiązkowym wyposażeniem każdego plecaka turystycznego. To właśnie dzięki nim można zabrać ze sobą dodatkowe rzeczy np. karimatę, śpiwór, kije czy sprzęt. Warto pamiętać, że plecak turystyczny musi być dostosowany do wzrostu użytkownika.

Plecaki turystyczne

Plecak turystyczny Tatonka

Plecak trekkingowy

Plecaki trekkingowe przeznaczone są na długie wypady. Zakup odpowiedniego modelu będzie uzależniony od konkretnego przeznaczenia. Pod tym względem należy dobierać jego wielkość oraz dodatkowe elementy np. mocowania czy kieszenie.

Kluczowa jest komora główna i to na niej opiera się konstrukcja plecaka trekkingowego. Kieszenie znajdują się zazwyczaj na zewnątrz. Ważne jest, aby dostępność do nich była nieograniczona. W dużych plecakach przydatne są kieszenie umiejscowione na pasie biodrowym. Pozwala to na przechowywanie dokumentów, telefonu czy portfela. Tak samo, jak w modelach turystycznych, tak i w trekkingowych niezwykle ważny jest system nośny. W tym przypadku plecak również musi być dostosowany do wzrostu użytkownika. W wersjach zimowych system nośny posiada dodatkowe zabezpieczenia, które w razie upadku mają zminimalizować ewentualne urazy.

Pojemność także jest ważna. Na kilkudniowy wypad z noclegiem w terenie, świetnie sprawdzi się model do 60 litrów. Z kolei na długie wyprawy odbywające się w trudnych i wymagających warunkach konieczne jest zabranie dodatkowej odzieży, żywności i akcesoriów.Stąd też lepiej zakupić plecak o pojemności powyżej 60 litrów.

Plecaki trekkingowe charakteryzują się licznymi kieszeniami, a także posiadają rozbudowany system troczeń, który pozwala na przymocowanie kijków, liny czy karimaty. Dodatkowo mają dwa wejścia. Tradycyjne od góry oraz w dolnej części. To świetne rozwiązanie, aby móc bez konieczności wyciągania połowy bagażu dostać się do potrzebnych rzeczy. Ważnym elementem jest także szeroki i dobrze wyprofilowany pas biodrowy z gąbką. Dotyczy to większych plecaków. Z kolei pas piersiowy odpowiada za stabilność podczas marszu. Plecaki trekkingowe zapewniają stabilność, wygodę oraz prawidłowe rozłożenie ciężaru.

Plecak z bukłakiem

Plecak z bukłakiem staje się coraz bardziej popularny zarówno wśród biegaczy, jak i miłośników jazdy na rowerze. Doskonale nadaje się na krótkie dystanse np. w drodze do pracy, jak i w długie trasy. Dodatkowo ten model idealnie sprawdzi się podczas wycieczek np. na górskich szlakach. Ten rodzaj plecaka wyposażony jest w system nawadniający. Dodatkowo charakteryzują się praktycznymi kieszeniami, które są umiejscowione w bardzo praktyczny sposób. Dzięki czemu z łatwością można przechowywać najpotrzebniejsze rzeczy, w uporządkowany sposób. Cechą charakterystyczną tego typu modelu jest ich minimalizm. Łączą one w sobie zalety plecaka połączone z bukłakiem rowerowym, którego zadaniem jest zapewnienie dostępu do płynów bez konieczności przerywania jazdy czy sięgania po bidon. Dokonując zakupu plecaka z bukłakiem, należy dokładnie przemyśleć jego przeznaczenie.

Pojemność, która zaspokoi potrzeby użytkownika

Na krótkie wycieczki warto wybrać modele do 15 litrów. Spokojnie pomieszczą wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy. Na jednodniowy wypad warto zakupić plecak o pojemności do 30 litrów, dzięki czemu bez problemu można spakować dodatkową odzież, jedzenie czy picie. Z kolei kilkudniowe wycieczki będą wymagały większego ekwipunku, stąd też dobrze wyposażać się w model powyżej 30 litrów. Taka pojemność pozwoli pomieścić wszystkie dodatkowe rzeczy. To również świetna opcja na wyjazd weekendowy. Większa pojemność będzie dobrą opcją dla osób, które planują kilkudniowe wypady.

Komfort i design w jednym

Plecaki z bukłakiem dzielą się na damskie i męskie, jednak warto pamiętać, że ich konstrukcja niczym się nie różni. Nie wymagają one także idealnego dopasowania do sylwetki. Jedynie co je odróżnia to design. Wersja dla pań występuje w znacznie większej ilości kolorystycznej.

Plecaki mają dedykowaną kieszeń przeznaczoną na zamontowanie pojemnego bukłaka. Dodatkowo posiadają zaczepy, służące do wyprowadzenia rurki z ustnikiem na zewnątrz. Ich konstrukcja zapewnia pełen komfort podczas użytkowania, w żaden sposób nie ograniczając rowerzysty. Takie rozwiązanie zapewnia wygodę w trakcie jazdy z łatwym dostępem do płynów.

Sklepy sportowe obfitują w bogatą ofertę plecaków, stąd też kupując konkretny model, należy wziąć pod uwagę jego przeznaczenie. Warto pamiętać, że ma on służyć na lata, dlatego musi być wygodny, funkcjonalny, pojemny i powinien posiadać możliwie szerokie zastosowanie.

ZNAJDZIESZ NAS RÓWNIEŻ NA

Copyright © Wszystkie prawa zastrzeżone