Addnature sklep internetowy - addnature
14 DNI NA ZWROT TOWARU
DARMOWA WYSYŁKA OD 499 ZŁ,-6
TEMATY POMOCY

Ujarzmij ciemność

Bieganie po zmroku: przewodnik

Zbliża się zima, a z tym krótkie dni, które zmuszają najbardziej zapalonych biegaczy do trenowania po ciemku

Zmiana czasu w przyszłym tygodniu, nieuchronnie świadczy o tym, że lato już dawno się skończyło, temperatury spadają, a i ciemność będzie nam towarzyszyć dłużej w ciągu dnia. Bieganie zimą, ma szczególny smak dla biegaczy i wymaga więcej poświęcenia i dodatkowegossprzętu. Nie zniechęcaj się jednak - przetrenuj zimę, by w sezonie startowym Twoja forma była na wyższym poziomie.

Widoczność to podstawa

Jednakże, wymaga to pewnego dopasowania się do nowych warunków oświetleniowych - oczywiście w przypadku, ktiedy możesz sobie pozwolić na trening rano lub wieczorem. Alternatywą do tego jest korzystanie naturalnie z bieżni. Ale nie, dzięki - wybieramy świeże powietrze i nocne niebo zamiast sztucznego oświetlenia i dudnienia bieżni każdego dnia.

Bieganie pod gwieździstym niebem, to szczególny moment - warto to docenić i cieszyć się tym. Z latarką czołową i odrobiną ostrożności możesz nawet ruszyć w teren i pobiegać po okolicznych lasach i pagórkach. Należy wziąć pod uwagę kwestię bezpieczeństwa, aby poczuć się pewnie, a trening był samą przyjemnością. Zacznijmy więc od korzyści, a potem porozmawiajmy o bezpieczeństwie.


Korzyści

1. Wyobraź sobie, że jesteś niczym błyskawica

Po pierwsze, dzięki oszukaniu ludzkiej percepcji - które naukowcy nazwali "wpływem przepływu optycznego" - odnosimy wrażenie, że w nocy biegamy szybciej. Wynika to z braku światła i przez to ukrywania wskazówek przestrzennych, które mówią nam, gdzie nasze ciało znajduje się w stosunku do otoczenia. Oczywiście to tylko złudzenie, bo Twoje tempo nie zmienia się gwałtownie tylko pod wpływem warunków oświetleniowych, ale uczucie szybszego biegu bez zwiększania wysiłku jest nadal fajne.

2. Wyostrz swój szósty zmysł

Propriocepcja jest czasami określana jako szósty zmysł. W skrócie, jest to zdolność ciała do wyczuwania, gdzie znajduje się w przestrzeni i intuicyjnie wie, jak się odpowiednio poruszać. Bieganie po ciemku może pomóc w poprawieniu tego stanu rzeczy, ponieważ musimy bardziej polegać na wyczuciu, a mniej na wzroku. Dla biegaczy terenowych jest to szczególnie ważne ze względu na nierówne podłoże.

3. Ciesz się atmosferą

O poranku, kiedy większość z nas jeszcze leniwie przeciąga się w łóżku lub wieczorem, zamiast zalec kanapie oglądając telewizję, świat jest innym miejscem. Jest spokojniej, ma inny klimat, pewne aspekty pominięte za dnia wysuwają się na pierwszy plan, a dzikie zwierzęta są bardziej aktywne. Jest coś magicznego w tych godzinach. Ciesz się tym.

4. Bądź tu i teraz

Jedną z zasad bezpieczeństwa podczas biegania w ciemności - wyjaśnioną poniżej - jest rezygnacja ze słuchawek. Ma to swoje plusy, bo możesz się zintegrować z otoczeniem, a nie od niego odcinać. Zwróć uwagę na to co słyszysz, czujesz i widzisz. Spróbuj wsłuchać się w odgłos swoich kroków, oddechu, wiatru, ptaków na drzewach. W ten sposób bieganie po ciemku może stać się ćwiczeniem także uważności.

5.Skup się na formie

Gdy już poradzisz sobie z czynnikami rozpraszającymi wzrok, mniej hałasu i mniej ludzi, to okazja na poprawienie techniki i ekonomii biegu. Wykorzystaj to, aby skupić się na uderzeniu stopy (która część stopy jako pierwsza uderza o ziemię - powinna to być śródstopie), kadencji biegu (liczbie kroków wykonywanych na minutę), postawie, pozycji głowy, spojrzeniu i ruchu ramion. Poświęcenie czasu na poprawę tych aspektów sprawi, że bieganie stanie się przyjemniejsze i bardziej efektywne.

Więcej o bieganiu


10 rad odnośnie bezpieczeństwa podczas biegania po ciemku

1. Biegaj po znanych Ci trasach

Jest to oczywiste, ale ważne. Szczególnie jeśli mieszkasz w dużym mieście. Nie eksploruj ciemnych, nieznanych Ci zaułków w takich porach dnia. Zamiast tego wybierz trasę, którą już dobrze znasz i zacznij od niej. Daj sobie czas na nabranie wprawy w bieganiu w warunkach słabego oświetlenia.

2. Biegaj po dobrze oświetlonej trasie

Jeśli bieganie po zmroku jest dla Ciebie nowością, rozważ wybranie na początek trasy z dużą ilością oświetlenia ulicznego. Nie skacz na głęboką wodę - daj swojemu ciału i zmysłom czas na oswojenie się.

3. Zacznij powoli

Nie wybiegaj z bramy na pełnej prędkości. Przyzwyczaj wzrok, rozejrzyj się i rusz spokojnym tempem. Wolniejszy bieg to także okazja do skupienia się na technice. Na przykład ćwicz lądowanie na śródstopiu, a nie na piętach.

4. Powiedz komuś, dokąd idziesz

Dobrze, aby ktoś wiedział, dokąd idziesz i kiedy wrócisz. Możesz również użyć specjalnych aplikacji, np. "Find me", aby Twoi bliscy mogli śledzić, gdzie jesteś. Jest to ważne, ponieważ oznacza to, że zawsze będzie ktoś, kto odpowiednio wcześnie zauważy Twoją nieobecność.

5. Zadbaj o swoją widoczność

Ta kwestia jest bardzo istotna, zwłaszcza jeśli będziesz biegać w ruchu ulicznym. Załóż jaskrawe ubranie i czołówkę. Warto też mieć kilka odblasków, aby być dobrze widoczny dla rowerzystów i kierowców. Aby zwiększyć widoczność, stosuj się do zasady "ruchu fizjologicznego” - to oznacza nic innego jak oświetlenie stawów - kostek, kolan, nadgarstków i łokci, a nie tułowia - dzięki czemu inni uczestnicy ruchu rozpoznają, że jesteś w ruchu.

6. Zdejmij słuchawki

Choć słuchanie muzyki podczas biegu jest bardzo przyjemne, łatwo dać się jej porwać i odciąć od otoczenia - np. od hałasu nadjeżdżającego tramwaju. Wyjmij więc słuchawki z uszu i wsłuchaj się w dźwięki otoczenia. Możesz traktować to jako ćwiczenie uważności, słuchając wszystkich dźwięków naraz i nie pozwalając swojej uwadze przeskakiwać od jednego do drugiego.

7. Biegaj z innymi lub z psem

Jeśli czujesz się niepewnie biegając w ciemności, rozważ skorzystanie z czyjegoś towarzystwa. Możesz czuć się bardziej swobodnie, biegając z przyjacielem czy przyjaciółką lub nawet w większej grupie. W ten sposób możesz się w pełni zrelaksować i cieszyć chwilą bez oglądania się przez ramię. Wzięcie na trening swojego czworonożnego przyjaciela to też całkiem niezły pomysł, o ile Twój piesek jest w stanie pokonywać takie dystanse.

8. Zabierz telefon

Miej go przy sobie, ale nie używaj go, jeśli naprawdę nie musisz. Zainstaluj i skonfiguruj aplikację do identyfikacji medycznej, aby w mało prawdopodobnej sytuacji, gdy coś Ci się stanie, gdy przyjadą ratownicy medyczni i policja, mogli ustalić, kim jesteś, z kim się skontaktować i czy masz problemy zdrowotne bez konieczności odblokowywania telefonu.

9. Trzymaj się chodników i ścieżek dla pieszych

Wybieraj trasy biegowe, na których znajdują się ścieżki dla pieszych. Ogranicz do minimum poruszanie się po drogach czy poboczach, aby uniknąć niebezpieczeństwa związanego z ruchem pojazdów. A jeśli jest to nieuniknione, biegnij po tej samej stronie drogi, po której porusza się ruch uliczny z naprzeciwka. W ten sposób łatwo jest zareagować na sytuacje.

10. Poczekaj na zielone

Choć może to być kuszące - nie przebiegaj na czerwonym. Gdy podbiegasz się do skrzyżowania, możesz coś przeoczyć, np. rower bez świateł. Zamiast się spieszyć, pobiegaj w miejscu, rozciągnij się, weź głęboki oddech lub dwa i poczekaj na zielone światło. Dmuchaj na zimne.

Przygotuj się na zimę

Ciesz się tym!

Świat jest innym miejscem wczesnym rankiem i nocą. Słabe oświetlenie i ograniczona widoczność, w akompaniamencie migoczących latarni, ciepłego, przytulnego światła prześwitującego przez okna domów oraz wyciszona atmosfera tworzą spokojne, tajemnicze i intymne uczucie. Powyższe wskazówki pomogą Ci doświadczyć biegania po zmroku w najlepszym wydaniu, aby stać się Twoim własnym, magicznym czasem. To da Ci możliwość skupienia się na sobie, wejście w rytm i oczyszczenie głowy. Brzmi to lepiej niż monotonia dudnienia bieżni, prawda?

Polecany sprzęt

To Ci się przyda