Addnature sklep internetowy - addnature
14 DNI NA ZWROT TOWARU
DARMOWA WYSYŁKA OD 499 ZŁ,-6
TEMATY POMOCY

Warstwy w odzieży

W ostatnich latach zasada ubioru „na cebulkę" staje się coraz bardziej popularna w przypadku aktywności na świeżym powietrzu. W tym przypadku różne cieńsze warstwy są łączone w celu uzyskania optymalnej izolacji, zamiast utrzymywać ciepło przy użyciu jednej znacznie grubszej warstwy zewnętrznej. Ułatwia to również regulację temperatury ciała poprzez zakładanie i zdejmowanie poszczególnych elementów odzieży.

Klasyczne połączenie warstw jest następujące:


Typy materiałów

Membrany i tkaniny powlekane

Membrany i powłoki materiałowe stosowane są przede wszystkim w celu zapewnienia wodoodporności odzieży. Taka tkanina stosowana jest do zewnętrznej warstwy ubioru i pokrywana jest powłoką DWR (Durable Water Repellent), aby uczynić ją wodoodporną. Należy ją okresowo odświeżać za pomocą produktów takich jak Nikwax lub Gear-Aid. Wodoszczelna membrana jest niezwykle cienką warstwą materiału, takiego jak Gore-Tex, która stanowi część samej odzieży. Ma porowatą strukturę, która jest zbyt drobna, aby przeniknęły przez nią kropelki wody, ale wystarczająco duża, aby odparowana woda mogła przez nią uciec.

Tkanina z mikrofibry

Tkaniny z mikrofibry nie są w 100% wodoodporne, ale wytrzymują lekkie opady deszczu. Ich wielką zaletą jest jednak ekstremalna oddychalność, którą gwarantuje użycie wyjątkowo delikatnych przędz. Na przykład, mikrofibra ma około 1/20 średnicy jedwabiu, lub 1/100 średnicy ludzkiego włosa. Gęsto tkane, niesamowicie cienkie nici tworzą niezwykle dużą powierzchnię, która odprowadza wilgoć, co gwarantuje tym samym przyjemniejszy klimat dla ciała.

Puch

Kiedy trzeba się ubrać tak ciepło, jak to tylko możliwe, puch jest idealnym wyborem. Do oceny jakości wypełnienia puchowego stosuje się następujące zasady:

 • Puch gęsi jest cieplejszy od puchu kaczki
 • Stosunek puchu do piór: oznaczenie 80/20 oznacza, że 80% wypełnienia stanowi puch, a 20% pierze. Ta mieszanka jest wystarczająca do codziennego użytku. Najwyższy dostępny współczynnik to 94/6. Odzież nigdy nie powinna być wypełniona wyłącznie puchem, ponieważ do jej ustabilizowania potrzebne są także pióra.
 • Współczynnik sprężystości: 28 g puchu (1 uncja) jest ściskane przez 24 godziny. Następnie mierzone jest rozprężanie się próbki. 550 cali³ (1 cal = 15,62 cm³) oznacza dobrą sprężystość, a 800+ cali jest uważane za doskonałe.
 • Kluczową dla kurtek puchowych jest ich konstrukcja: niektóre są przeszyte na całej długości, aby zatrzymać poruszanie się puchu - co oznacza, że wzdłuż szwów mogą znajdować się zimne miejsca. Konstrukcja komorowa „box-wall” sprawdza się lepiej pod względem wydajności cieplnej, ponieważ materiał posiada wewnętrzne ściany, które zatrzymują ruch puchu. To oznacza, że kurtka nie musi być przeszywana na całej długości.

Polar

Polar określa się jako polar o masie 100, 200 lub 300, co odnosi się do masy na metr kwadratowy. Oznacza to, że polar o masie 200 waży 200-300g/m². Poza tymi standardowymi masami polarów, istnieje również Polartec Thermal Pro - tkanina ta jest jeszcze gęściej tkana, dzięki czemu jest bardziej wiatroszczelna i ma lepsze właściwości izolacyjne.

Softshell

W ostatnich latach kurtki softshellowe stają się coraz bardziej popularne. Wynika to przede wszystkim z ich wszechstronności: ogrzewają się, zapewniają ochronę przed wiatrem, mżawką i krótkim deszczem, a przy tym posiadają właściwości oddychające. Ponadto, ich elastyczność zapewnia dużą swobodę ruchów, dzięki czemu są znacznie wygodniejsze niż tradycyjne kurtki.


Warstwa 1: warstwa podstawowa lub bielizna funkcjonalna

Jest to pierwsza warstwa ubrania, noszona bezpośredniona ciele. Funkcje/właściwości:

 • Odprowadza wilgoć z dala od skóry
 • Szybkie schnięcie
 • Oferuje izolację termiczną

Wykonując aktywność fizyczną, chcesz, aby bielizna, która będzie spełniać powyższe funkcje, oferowała przyjemny mikroklimat na Twoim ciele i zapobiegała gromadzeniu się potu na skórze i jej ochładzaniu. Bielizna bawełniana na ogół nie jest zalecana, ponieważ ten rodzaj bielizny wchłania wilgoć, a następnie przykleja się do ciała, gdy jest mokra. Warstwy bazowe są więc zazwyczaj wykonane z materiałów syntetycznych, które lepiej odprowadzają wilgoć lub z wełny merynosów, jeśli masz zasobniejszy portfel.

Warstwa 2: odzież grzejąca lub warstwa środkowa

Druga warstwa odzieży nazywana jest środkową lub drugą warstwą, która zapewnia izolację i dalej odprowadza wilgoć od skóry. Z reguły produkty te są wykonane z następujących materiałów:

 • Puch lub watowanie
 • Polar lub mikrofibra
 • Wełna lub mieszanki wełny
 • Bawełna
 • Inne włókna syntetyczne

Warstwa 3: warstwa zewnętrzna (wierzchnia)

Trzecia warstwa odzieży to warstwa zewnętrzna, służąca do ochrony użytkownika przed wiatrem, deszczem i zimnem. Może to być dowolny z poniższych elementów odzieży:

Zazwyczaj wszystkie produkty wodoszczelne i wiatroszczelne należą do tej kategorii. Do wykonania warstwy odzieży nieprzemakalnej potrzebne są specjalne membrany lub powłoki hydroizolacyjne. Oba dotyczą materiału zewnętrznego odzieży, ale membrany są na ogół wyższej jakości i bardziej wytrzymałe niż ich alternatywa. Dla większości wymagań wystarczają jednak zazwyczaj powłoki wodoszczelne.

Można więc wyróżnić produkty 2, 2,5- i 3-warstwowe:
w przypadku produktów 3-warstwowych tkanina zewnętrzna, membrana i podszewka są ze sobą połączone w jedną warstwę. W przypadku produktów 2-warstwowych, podszewka nie jest połączona z membraną i materiałem zewnętrznym, lecz pozostaje luźno połączona w kurtce. Produkty 2,5-warstwowe nie mają pełnej wyściółki, a jedynie warstwę ochronną, często widoczną w postaci siatki o strukturze plastra miodu. Zasadniczo produkty 3-warstwowe są uważane za najbardziej wytrzymałe, podczas gdy produkty 2,5-warstwowe zużywają się najszybciej, ale są niezwykle lekkie.

Dalsze wskazówki

 • Pamiętaj, że częste zakładanie i zdejmowanie plecaka może zużywać materiał warstwy zewnętrznej. Wiele kurtek będzie miało tutaj wzmocnione ramiona lub dodatkową warstwę w tych miejscach.
 • Wodoodporne suwaki przepuszczą wodę tylko w przypadku ekstremalnych warunków.
 • Zawsze musisz dobrać odpowiednią kurtkę dla siebie i warunków. Każdy ma inne odczuwanie ciepła i zimna i dlatego potrzebuje innego sprzętu w tych samych warunkach zewnętrznych.
 • Bez względu na to, jak wodoszczelny jest materiał, jest on mało przydatny, jeśli szwy nie będą szczelne. Więc upewnij się, że są one uszczelnione taśmą lub zgrzewem.