Addnature sklep internetowy - addnature
Wyprzedaż - rabaty do 80%¹
14 DNI NA ZWROT TOWARU
DARMOWA WYSYŁKA OD 499 ZŁ,-6
TEMATY POMOCY

Kości wspinaczkowe

0 Artykuł
Niestety ta lista nie zawiera żadnych produktów

Kości wspinaczkowe

Kości wspinaczkowe to nic innego jak odpowiednio wyprofilowane kawałki metalu o różnych kształtach zaopatrzone w cięgło. Służą do prawidłowej i bezpiecznej asekuracji podczas wspinaczki skałkowej. Dzięki prostemu systemowi osadzają się w szczelinach i pozwalają na wpięcie w nie karabinka, zapewniając dodatkową ochronę przed upadkiem. Nie musimy Cię przekonywać, że odpowiednie kości wspinaczkowe pozwolą Ci cieszyć się nie tylko bezpieczną wspinaczką, ale również zdrowiem i życiem.

Rodzaje kości wspinaczkowych

Dwie podstawowe grupy kości wspinaczkowych to klinowe oraz mimośrodowe, które klinują się w szczelinie przy pomocy tarcia.

Wśród kości wspinaczkowych możemy wyróżnić kilka ich rodzajów.

  1. Tricamy – kości wspinaczkowe do osadzania w pionie i w poziomie, w dziurkach i małych zgłębieniach.
  2. Heksy – rzadziej używany typ kości mechanicznych, bardzo lekki i przeznaczony do wspinaczki po łatwiejszych drogach.
  3. Rocksy, wallnuty i stoppery – najczęściej wybierane kości wspinaczkowe, ze względu na niewielką wagę i łatwość użycia.
  4. Offsety - używane w wyjątkowych, trudnych szczelinach.

Jakie kości wspinaczkowe wybrać?

Jeśli jesteś początkującym wspinaczem, możesz zdecydować się na, gotowy składający się kilku lub kilkunastu, gotowy zestaw kości wspinaczkowych. Warto również, abyś zapoznał się z charakterystyką regionu, w którym masz zamiar się wspinać. Skała skale nierówna – różne jej typy mogą wymagać różnej asekuracji. Weź również pod uwagę resztę swojego sprzętu – przede wszystkim, ilość friendów. W ofertach przoduje kilku znanych producentów sprzętu wspinaczkowego. Kości wspinaczkowe Black Diamond, kości wspinaczkowe DMM oraz kości wspinaczkowe Wild Country to jedne z najpopularniejszych na rynku.

Kości wspinaczkowe – jak używać?

Używanie kości wspinaczkowych nie jest trudne nawet dla początkujących wspinaczy, choć właściwe ich osadzanie, jak niemal wszystko, wymaga praktyki i doświadczenia. Podczas wspinaczki tradowej, dbamy o prawidłowe ustawienie kości wspinaczkowej w szczelinie sklanej. Kość musi się w niej zaklinować – jest to dość intuicyjny proces, a jego efekt jest widoczny. Do stalowej linki, w którą wyposażona jest kość, wpinamy ekspres, zapewniając sobie dodatkową asekurację podczas wspinania. Przed użyciem kości wspinaczkowych warto dokładnie obejrzeć skałę i jej szczeliny.