Addnature sklep internetowy - addnature
14 DNI NA ZWROT TOWARU
DARMOWA WYSYŁKA OD 499 ZŁ,-6
TEMATY POMOCY

Czołówki

0 Artykuł
Niestety ta lista nie zawiera żadnych produktów

Niezbędnik w górach - czołówka

Dla wielu z nas ciemności kojarzą się z czymś nieprzyjemnym; dyskomfortem a nawet niebezpieczeństwem. Nie inaczej ma się sprawa w odniesieniu do sportów outdoorowych – w zdecydowanej większości nasze plany zakładają aktywność na świeżym powietrzu wśród promieni słonecznych. Mimo to, w przedsięwzięcia uwzględniające działania w terenie górskim – zwłaszcza późną jesienią i zimą, gdy słońce zachodzi już w godzinach popołudniowych – zawsze należy wkalkulować nieprzewidziane opóźnienie (a nawet szereg drobnych opóźnień, które po zsumowaniu niejednokrotnie dają wynik liczony w godzinach). Schodzenie szlakiem po ciemku nie jest niczym nadzwyczajnym i nie musi się wcale wiązać z nieuchronną katastrofą, pod warunkiem że będziemy mieli ze sobą czołówkę.

Czołówki wspinaczkowe

Pierwsze czołówki do wspinania

Potrzebę korzystania z dodatkowego źródła światła odczuli już pierwsi wspinacze alpejscy, którzy planując pokonywanie ścian przekraczających nawet 1000m, musieli uwzględnić rozpoczęcie akcji górskiej jeszcze przed świtem. Ze względu na specyficzne wymagania, jakie dyktował skrajnie trudny teren, w grę wchodziły jedynie rozwiązania pozwalające na pełną mobilność ruchu. Zaadaptowali oni tym samym patent górników, którzy korzystali wówczas z popularnych karbidówek (lamp gazowych) montowanych na kaskach.

Pierwsze czołówki były ciężkie, toporne i charakteryzowały się stosunkowo krótkim czasem pracy – maksymalnie 12 godzin (tyle, ile wynosiła średnia zmiana w górnictwie). Miały ponadto ograniczone możliwości modułu oświetleniowego – szacuje się, że czołówki z pierwszej połowy XX wieku świeciły z mocą około 5 lumenów. Dla porównania, popularny obecnie model Black Diamond ReVolt odznacza się mocą 200 lumenów, a nie jest to w żadnym wypadku górna granica możliwości spotykana na dzisiejszym rynku.

Czołówki wspinaczkowe

Wbrew pozorom wybór wspinaczki po ciemku nie musi być podyktowany niepożądanym przypadkiem. Wspinanie w godzinach wczesnoporannych (przed wschodem słońca) wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem zejścia lawin i spadających kamieni. Ponadto specyfika tarciowego wspinania po skrajnie trudnych, technicznych drogach w granicie i piaskowcu wymaga odpowiednio niskich temperatur. W cieplejszych miesiącach może być tym samym możliwa tylko po zmierzchu.

Biorąc pod uwagę powyższe, rola czołówki w arsenale wspinacza nabiera charakteru priorytetowego. Wybór odpowiedniego źródła oświetlenia nie jest jednak taki prosty, ponieważ mnogość technologii, rodzajów i unikalnych rozwiązań sprawia, że łatwo jest się w tym wszystkim pogubić.

Decydując się na zakup nowej latarki czołowej musimy w pierwszej kolejności określić zakres działań, w ramach których będziemy z niej korzystać. Jeśli już na etapie planowania zakładamy poruszanie się w technicznym terenie w ciemności, dobrze jest zainwestować w nieco mocniejszy model (>180 lumenów). Jeżeli z kolei czołówka ma nam służyć okazjonalnie, z pewnością wystarczą nam bazowe produkty (40-100 lumenów), które oprócz niższej ceny cechują się także znacznie niższą wagą.

Osobną kwestią jest rodzaj zasilania. Nasza lampka może czerpać energię z baterii (najbardziej powszechny model to 3xAAA), z wbudowanego akumulatora lub z rozwiązania hybrydowego. To ostatnie wydaje się być najbardziej praktyczne, ponieważ możemy naładować naszą czołówkę w domu lub nawet w samochodzie (co w dłuższej perspektywie wygeneruje spore oszczędności), ale w razie nagłej potrzeby umożliwia nam także awaryjną opcję skorzystania z dodatkowych baterii.

Oprócz samego zasilania, powinniśmy zwrócić uwagę na takie szczegóły, jak:

  • Sugerowany przez producenta czas pracy
  • Tryby pracy (z reguły jest to oszczędny, zwykły, mocny i SOS)
  • Kąty nachylenia (im szerszy zakres, tym lepiej)
  • Wskaźnik aktualnego poziomu baterii (bardzo przydatna funkcja, która pozwala nam na bieżąco korygować tryb oświetlenia)

Czołówki wspinaczkowe w sklepie Addnature.pl

Bez względu na nasz stopień zaawansowania, wybierając czołówkę mającą służyć wspinaczce, powinniśmy zdecydować się na model dedykowany tej właśnie aktywności. Produkt taki daje nam gwarancję niezawodności w warunkach, które nie tylko zmuszają nas do wyjścia ze strefy komfortu, ale mają też realny wpływ na bezpieczeństwo nasze oraz naszego partnera. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty Addnature.pl. Znajdziecie w niej produkty od najlepszych producentów m.in. od Petzl, Red Cycling Products, Lupine, Black Diamond i wielu innych.