Addnature sklep internetowy - addnature
Wyprzedaż - rabaty do 80%¹
14 DNI NA ZWROT TOWARU
DARMOWA WYSYŁKA OD 499 ZŁ,-6
TEMATY POMOCY

Chwytotablice

0 Artykuł
Niestety ta lista nie zawiera żadnych produktów

Chwytotablice – profesjonalny sprzęt wspinaczkowy w Addnature.pl

Chwytotablica jest specjalnym przyrządem treningowym dla osób aktywnie uprawiających wspinaczkę i dążących do wzmocnienia siły palców i dłoni. Standardowo przyjmuje się, że chwytotablica jest sprzętem dla osób zaawansowanych, które potrzebują odpowiedniego treningu, aby osiągać coraz to lepsze wyniki. Jednak jak pokazuje praktyka, z trenażerów korzystają również wspinacze średniozaawansowani, którym zależy na efektywnym treningu również poza halą wspinaczkową. Trening z chwytotablicą poleca na swobodnych zwisach oraz podciągnięciach.

Chwytotablica

Najlepszy materiał

Obecnie dostępne są chwytotablice wykonane z różnych materiałów, najczęściej jest to żywica epoksydowa zmieszana z piaskiem, ale dostępne są również chwytotablice drewniane czy wykonane ze sztucznych materiałów. Wybierając odpowiednią tablicę z żywicy epoksydowej powinniśmy sprawdzić przede wszystkim stopień zawartości piasku. Im go więcej – tym trudniej będzie się na takim sprzęcie utrzymać. W przypadku bardzo gruboziarnistych materiałów jest to bardzo niekomfortowe, dlatego lepiej wybierać gładszy sprzęt.

Coraz większą popularnością cieszą się trenażery wykonane z drewna. Drewno jest gładkie w dotyku i dzięki temu bardzo wygodne nawet podczas długiego treningu. Dla wielu osób dodatkową zaletą jest naturalność materiału. W opozycji do naturalnych tablic drewnianych stoją tablice z materiałów sztucznych, np. różnych rodzajów plastiku i poliuretanu. Takie tablice są zwykle najdroższe i są najchętniej wybierane przez profesjonalistów.

Kształt

Trenażery mają zwykle kształt wydłużonej i zaokrąglonej deseczki z otworami różnej wielkości, które służą do ćwiczenia różnych ustawień dłoni i palców. Przyjmuje się, że chwytotablica powinna umożliwiać ćwiczenie w różnych ustawieniach palców - od jednego, aż po wszystkie pięć. Jednak nie zawsze warto kierować się wielkością otworów, ponieważ ważne może okazać się ćwiczenie jednego palca również w większym otworze – boczne tarcie ułatwia chwyt, dlatego im bardziej dopasowany otwór, tym łatwiej się utrzymać.

W sprzedaży dostępne są również tablice treningowe w dwóch małych częściach, które mogą być swobodnie przyczepione w różnych miejscach, tak by usprawnić i ułatwić trening. Wybierając chwytotablicę warto sprawdzić jakie ma ona otwory i wybrać najlepszy dla siebie rozkład. W sprzedaży dostępne są również tablice o bardziej nietypowych kształtach – są one kierowane głównie do osób zaawansowanych, które są bardziej wymagające i mają sprecyzowane potrzeby.

Sposób montażu

Chwytotablice najczęściej używane są w treningu domowym, dlatego powinno się wybierać modele, które będzie można bezpiecznie zamontować w mieszkaniu lub dom. Zwykle chwytotablice montowane są nad framugą przy pomocy mocnych śrub lub wkrętów albo wieszane na specjalnym stojaku lub drążku, które są zdecydowanie mniej inwazyjną metodą mocowania. Trenażery tego typu potrafią ważyć nawet 6 kg, dlatego osoby o dużej wadze powinny rozważać korzystanie z alternatywnych metod mocowania, które są bezpieczniejsze i nie wpływają na nośność ścian.

Chwytotablice dostępne w sklepie internetowym Addnature.pl

W sklepie Addnature.pl dostępne są różnorodne chwytotablice od wiodących producentów: Metolius, Ocun czy Zlagboard. Dzięki różnorodnym modelom sprzętu treningowego produkty mogą być używane przez osoby o różnym poziomie zaawansowania. Zapraszamy wpinaczy poszukających dobrej jakości sprzętu treningowego do zakupu chwytotablic dostępnych w naszym sklepie online.